| sendrea2009 a întrebat:

Salut,
Am probleme serioase cu somnul, atat cu inducerea cat si cu mentinerea. Toate astea cam de un an de zile. Ma gandesc sa iau somnifere intrucat am mult de invatat si vreau sa ma si angajez part-time. Chestiile naturiste nu au nici un efect. Foleseste careva dintre voi somnifere? Daca da, de cat timp si ce efecte secundare au? Va afecteaza in vreun mod performantele intelectuale(memorie, atentie etc)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pitzipoanca a răspuns:

Somniferele nu sunt neaparat o solutie. Cu atat mai putin in lipsa unui control medical.
Si eu aveam probleme cu somnul. Asa ca mi-am creat o rutina. Nu mai citesc/invat/mananc in pat. Nu ma mai uit la televizor. Asociez mereu somnul cu patul si cu pijamaua.
O idee buna ar fi, totusi, o vizita la medic, mai ales datorita faptului ca ai probleme cu mentinerea somnului.
Nanic pufos.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca iei somnifere o sa depinzi de ele toata viata ta, trebuie alt tratament de la medicul familist.

| mihaitza584 a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie! bea o cana calda de lapte cu o ora inainte de a te culca, nu mai bea COLA/PEPSI, si punete de mai devreme in pat daca vrei.