| Darky142 a întrebat:

Salut, am și eu o problema cu disfagia la unele alimente mestec foarte mult și când înghit am impresia că mă înec, am făcut analize și totul mi-a ieșit bine, deocamdată nu pot merge la psiholog as incerca varianta online dar nu stiu cat m-ar ajuta cum as putea face sa nu mă mai gândesc la chestia asta și să pot manca că un om normal mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Giulia911 a răspuns:

Ești stresat, schimbați stilul de viata, fa-ți prieteni cu care sa iesi des, sa te distrezi, gândeștete la ceva ce îți place, nu te mai stresa!
Nu ai nevoie de psiholog.
Și începe prin a manca mâncarea care îți place foarte mult. Și nu te mai gândi ca te îneci...laughing Take care!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să faci o gastroscopie, analizele de sânge nu sunt suficiente. Dacă ai de exemplu probleme cu esofagul sau o inflamație a lui poți avea probleme cu a înghiți.

Poți încerca să iei Omez 20 mg pe stomacul gol timp de 2 săptămâni şi dacă nu te ajută trebuie să îl opreşti.

Asta până vezi un medic.

| ioana748 a răspuns:

Ai facut si analize pentru candidoză?

| Darky142 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am făcut nu am nimic pe esofag totul e ok

| Darky142 explică (pentru ioana748):

Nu, am făcut pentru helicobacter și am luat antibiotic

| Darky142 explică (pentru Giulia911):

Asta am făcut, probabil și că s-a terminat o relație de 6 ani. acum o săptămână