| gladiatoru5000 a întrebat:

Salut, am un laptop nu prea performant. Daca nu il fortez cu jocuri sau alte cacaturi ..nu se duce nimic la el |?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Laptopul o sa se duca usor usor ca alt lucru atat timp cat il folosesti, dar daca vrei sa ii prelungesti durata de viata evita jocurile si aplicatiile care l-ar putea forta.

| 2EXA a răspuns:

Stai linistit.De-aia e laptop sa ruleze ce poate in limita decentei configuratiei lui.

| CalculatorASU a răspuns:

Laptopul nu se poate forja...decat ca faci servere pe el si alte cele...te poti juca linistit.

| Violleta2022 a răspuns:

Laptopurile nu sunt construite pentru jocuri!
Pentru jocuri, ia-ti un PC si foloseste-l.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Nu adica doar nu l-ai loat sa te uiti asa la el normal catrebuie forjat dupa puterea si capacitatea lui

suntserios
| suntserios a răspuns:

Electronicele tot se strica la un moment dat

| bogdan324 a răspuns:

Stai linistit, poti sa-l si forjezi ca n-are treaba atata timp cat nu atingi temperaturi exagerat de mari, eu am experienta cu laptopurile si stiu ce iti zic.

| NLS a răspuns:

Defineste "laptop nu prea performant"
Procesor Celeron sau Atom cumva, si de generatie 2012-2015?

Daca da, stai departe cu jocurile si cu programele inutile, sau cele mari consumatoare de resurse (editare video in special, sau etc).

Chiar daca nu se defecteaza nimic, in ceva timp tot va slabi bateria, atata timp cat il folosesti.

Daca e detasabila, o poti scoate, si il tii la priza, ca sa o mentii mai mult timp la o capacitate mare.

Laptopul trebuie ferit de praf, incearca sa nu versi lichide pe el, si daca se incalzeste excesiv, cumpara un cooler de laptop.
Sau macar mareste distanta dintre el si birou, lipindu-i niste picioruse de teflon de circa 1-1, 5cm la partea inferioara. (asta daca nu ai buget pentru un cooler decent)

| sierra1 a răspuns:

"daca nu il forjez cu jocuri sau alte cacaturi"

important e să tragi apa după

Bula
| Bula a răspuns:

Vinde-l pana mai functionaza!
Din banii primiti potiplati avansul la un laptop de firma, performant.
Si iti mai raman bani si de o bere /suc /inghetata.

| RAY a răspuns:

Toate se duc

| gladiatoru5000 explică (pentru NLS):

E celeron dual core procesor 1.6 ..singuru joc xare il am am e fifa 2005

| NLS a răspuns (pentru gladiatoru5000):

Fifa nu cere resurse foarte multe, poti incerca si 2007, dar nu mai mult.
Cea mai importanta intrebare:
A fost curatat vreodata de praf?
In caz ca nu stii, nu userul e cel mai mare dusman al unui laptop, ci praful.

| gladiatoru5000 explică (pentru NLS):

Il am de 6luni.e in garantie inca