| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am varsta de 16 ani si am hipospadias (gaura de la penis e mai jos), urinez foarte bine, penisul meu are 15 cm, este doar o chestiune de estetica mai mult. Imi este frica ca fata nu ma va accepta cu aceasta problema. Astept solutii, incurajari si raspunsuri SERIOASE din partea voastra dar as vrea sa vad si raspunsuri de la fete sa vad ce parere au ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miuletz a răspuns:

Sunt fata, dar nu imi plac baietii. Insa am prietene cu iubiti deci poate te pot ajuta. Cat timp esti sanatos si curat, unei fete normale n-ar trebui sa-i pese sincer. Sunt multe tipe superficiale care pot comenta desigur, dar nu ar trebui sa lasi asta sa te afecteze. Din cate vad nu este o malformatie nasoala, si puteau fii probleme mult mai grave (gen micropenis, sa fie destul de curbat intr-o parte, etc.). Daca tipa tine la tine o sa fie intelegatoare, si cum am zis cel mai important e sa fii curat si sanatos. Marimea e ok, si daca poti ejacula chiar n-ar trebui sa te ingrijorezi. Nu suntem perfecti si filmele p0rno iti dau idei foarte gresite despre organele genitale si cum ar trebui sa arate. Nu toate penisurile arata formidabil, nu toate fetele au o piersicuta draguta fina ca pielea unui bebelus. Singura data cand mi-am auzit prietenele sa se planga despre un penis a fost cand tipul nu se spala calumea, in rest nu radeau de marime sau de cum arata. Chiar nu-mi pun problema ca nu te-ar accepta iubita, deci nu te ingrijora. Toate arata diferit pana la urma si cat timp isi face treaba care-i problema xD. Incearca sa nu-ti compari penisul cu cele pe care le vezi in p0rno-uri, ca nu sta chiar asa treaba. Sper sa fii mai dragut cu penisul tau, e o parte din tine si ar trebui s-o iubesti asa cum e, si sigur iubita ta o sa te aprecieze asa cum esti. Daca te deranjeaza chiar atat de tare poti sa te duci la doctor si sa vezi ce parere are, pana la urma urologul vede milioane de penisuri la viata lui si iti poate zice daca e ok sau nu.

5 răspunsuri:
| Andrewss123 a răspuns:

Trebuie sa fac neaparat operatie?

| Floridori a răspuns:

Hipospadiasul se poate opera de la 6 luni de viata si de regula parintii vor corecta aceasta malformatie in timpul copilariei.
Dar daca penisul tau nu este curbat si orificiul uretrei nu este pozitionat astfel incat sa nu poti ejacula normal, acest lucru nu te va impiedica sa duci o viata normala.

Numai daca orificiul uretrei este pozitionat mult prea departe de pozitia normala sau penisul este curbat in jos, cu preputul acoperind partea de sus ca o caciulita(ceea ce este destul de des intalnit in cazul acestei probleme), atunci te poate impiedica sa ai o viata intima normala.

Totul depinde de gravitatea problemei. Ceea ce nu inteleg este de ce aceasta malformatie nu a fost corectata atunci cand erai mic.Ar fi fost totul mult mai simplu.

| Andrewss123 a răspuns (pentru Floridori):

Pot avea probleme cu penisul meu cand voi fi adult?

| Andrewss123 a răspuns (pentru Miuletz):

Mulțumesc pentru că mi-ai răspuns
Ma simt mult mai bine

| Floridori a răspuns (pentru Andrewss123):

Avand in vedere ca ai 16 ani, penisul este deja dezvoltat si format, problema nu ar trebui sa avanseze sau sa se agraveze, avand tendinta sa ramana cam cum este la momentul actual.
Daca nu reusesti sa iti dai seama singur cat de afectat este penisul tau in prezent, poti apela la un medic urolog.

Cat despre faptul ca o fata ar putea fi deranjata de asta; numai daca are un intelect care lasa mult de dorit si oricum, nu cred ca iti doresti asta in viata ta.
Daca iti vei alege partenera pe principiul valorilor morale si va exista dragoste, nu vad de ce ar fi deranjata de asta.Desigur, ideal ar fi sa stie inainte de contactul sexual, pentru ca e posibil sa reactioneze intr-un fel care te poate deranja atunci cand va fi pusa in fata faptului implinit, chiar daca nu va fi intentia ei asta.