| Jsjsudbsky a întrebat:

Salut, Aș dori o consultație la un medic endocrinolog pentru a afla dacă mai pot crește sau nu în înălțime și ce ar trebui să fac pentru a mai creste măcar 10cm (nu-s puțini dar.laughing ). Ideea este că am 17 ani fără 3 săptămâni și 1, 67, 73kg. Și nu stiu ce ar trebui să-i spun (endocrinologului) pentru a mà consulta pentru ceea ce am eu nevoie.

Aveți idee cum ar trebui să ii spun pentru a mă consulta aferent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| PeLeU a răspuns:

Te duci degeaba, nu te ajuta cu nimic...
Daca ti ai facut progranare poti sa i spui ce te deranjeaza, dar nu cred ca are cu ce sa te ajute...
Singurul sport benefic este inotul, eu unu pe la 16 juma ani aveam 168 inaltime si acum la 17 juma am aproape 1.85...
Pe mine m-a ajutat alergatul ( alergam si cate 5 km pe zi)
Problema este ca am crescut orea slab si acum vreau sa ma ingras, m-am apucat de sala, flotari si altele.
Bafta

| Jsjsudbsky explică (pentru PeLeU):

17 cm într-un an zici, câte ore dormeai pe noapte?

| PeLeU a răspuns (pentru Jsjsudbsky):

Sa stii ca dorm destul de mult, nu stiu genul de persoana sa ma culc pe fiecare seara la 2-3 noaptea, eu la 10 cel tarziu 11 ma bag la somn si pana pe la 8-9 dorm buba...
Somul ajuta la crestere, oricat esti destul de mic la varsta ta, daca nu dormi destul noaptea minim 8 ore degeaba incerci sa te stresezi ca nu te ajuta cu nimic