| SufferBoy a întrebat:

Astazi am fost la stomatologie pentru a-mi trata cariile, medicul mi-a zis ca am 4, 2 sunt la inceput, iar 2 dintre ele sunt la baza gingiei iar una e mai adanca. Astazi a inceput cu prima, m-a curatat cu freza iar dupa mi-a pus niste substanta prin nu stiu ce canale la masea ca sa imi omoare nervul si dupa a pus un material ca cimentul peste ea. E normal daca imi mai cade din acel "ciment"? Iar data viitoare imi da pansamentul jos, o sa-mi poata plomba si pe toate celalalte data viitoare? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

E plomba provizorie ce ti-a pus acolo, ti-a facut un tratament si de aia a acoperit, incearca sa nu mananci pe partea aia si spala usor cu periuta.
Apa de gura de 2 ori pe zi.
Alea 2 la baza gingiei sunt carii de colet, ti le face pe amandoua repede, cam fara anestezie, nu doare decat cand iti fixeaza ceva un pic sub gingie ca sa iti poata plombawinking cum ar veni.
La caria cealalta e posibil sa poata sa iti faca tot intr-o singura sedinta daca nu e adanca asa cum zici, vede pe radiografie.

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

N-ar trebui, cimentul cade doar daca sub el inca exista carie, cel putin asa am patit eu.

| SufferBoy explică (pentru LPCTSTR):

Eu mai port si gutiere si atunci cand le pusei imi cazu

| mudokins78 a răspuns:

Eu deja l-am ingitit fara sa vreau cand am mancat! nu e nici o problema, il caci!

| SufferBoy explică (pentru alina2k18):

Iar lipsa nervului duce in timp la extracția masele mai repede decat la o măsea cu nerv?