| User252426 a întrebat:

Salut. Bună. Dacă am luat 4 tuburi de Magneziu, Multivitamine, Calciu și D3, și Magneziu, pot consuma 1 pe zi din fiecare? Sau trebuie să consum câte un tub pe rând? Adică 1 pe zi dintr-un singur tub? Mersi fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Multi iau vitamine de capu lor fara sa stie ce efecte au.
Da au gust[doar gust] dulce si bun, dar ca fornetti nu-s bune cu adevarat, le iei cum vrei, cate vrei, una pe zi din fiecare. Din pacate nu se absorb corect sau deloc in functie de multi factori.
Se dau la liber fara reteta ca altele, banu sa iasa.

Informati-va, vedeti documentarul
Vitamania The Sense and Nonsense of Vitamins 2018
1h 30m
https://www.imdb.com/title/tt8232232/

| User252426 explică (pentru nukeyly):

La mine au efect pozitiv. Mă simt mult.ai energic și dorm mai bine, nu mai am poftă de mâncare anormală. Mănânc normal de când le iau. Judec mai normal și pozitiv. Cele comprimate or fi mai bune dar și cele efervescente sunt bune. Ca redbull că și ăla are efect vitaminic dar nu au taurină și cafeină/cofeină etc care să te energizeze prea mult.

7 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Prin tuburi cred că te referi la efervescente. Aruncă le, nu sunt bune de nimic. Ia le sub forma de comprimate sau capsule

| User252426 explică (pentru DovleacTurbat):

De când iau efervescente mă simt mai bine.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru User252426):

F multi coloranți, potențiali cancerigeni, iar complexurile de vitamine, in general, nu sunt altceva decât marketing. Sa îți dau un exemplu pe scurt: unele vitamine se asimilează doar dimineață, altele doar alături de grăsimi sănătoase și mai sunt câteva care nu se asimilează daca se afla in prezența altor "colege".

| User252426 explică (pentru DovleacTurbat):

La mine de ce se asimilează? Și de ce mă simt energic, dorm bine, mă trezesc dimineața nu la 12, etc etc

| DovleacTurbat a răspuns (pentru User252426):

E mult spus se asimilează.
Iar pentru restul, e suficient sa dormi bine, sa te hidratezi și să mănânci.

| User252426 explică (pentru DovleacTurbat):

Vitaminele te ajută, dar nu țin de foame?