| CristiB93 a întrebat:

Ce-i care stiti despre munca in 3 schimburi, va intreb. Are ceva efecte negative asupra organismului? Poti deveni depresiv din cauza asta sau te poti imbolnavi fizic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| VVolfy a răspuns:

Munca in schimburi ar putea afecta capacitatile mentale ale oamenilor si ar provoca daune pe termen lung memoriei, potrivit unui studiu realizat in Franta. Cercetatorii au descoperit o legatura intre turele de serviciu si o scadere a functiei cerebrale. (nu sunt sigur dacă-i adevărat) (și eu nu știu pentru că am doar 11 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, in afara de primele saptamani, luni in special daca nu esti obisnuit sa lucrii noaptea-o sa fii extrem de obosit/sistemul imunitar slabit. Dar cu timpul nu o sa mai observi diferenta, te obisnuiesti.
Eu stiu multi care lucra de zeci de ani, si n-au nimic., am colegi etc.
Din experienta personala spun Prima data cand am lucrat in 3 schimburi eram PRAF, lesinat dupa cateva saptamani nu mai simti diferenta.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca e o munca foarte solicitanta, stresanta, te poti imbolnavi.
Bolile cardiovasculare, principala cauza a mortalitatii in lume, apar mai ales din cauza suprasolicitarii, dar nu te gandi ca gata te-ai imbolnavit dupa cateva luni, e vorba de ani intregi. Dar daca ai un serviciu lejer, unde mai mult stai, nu te streseaza nimeni, nu se intampla nimic.
Eu sincer nu as putea sa lucrez niciodata noaptea, pur si simplu organismul meu nu poate sa se refaca ca lumea dupa nopti nedormite, ajung la oboseala cronica, depresie, ma simt ca o leguma. Dar am vazut multi oameni care chiar lucreaza numai noaptea si nu au nimic. Depinde de ce si cat poate duce organismul tau.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Are efecte negative.
Sistemul nervos se poate imbolnavi, la fel si ficatul. Scad mult vitaminele, daca bei multa cafea, scade calciul. Eu am ajuns si la probleme cu tensiunea.
Fizic slabesti foarte mult, deci te poti imbolnavi in scurt timp.
Psihic nu se intampla nimic special, e posibil doar sa accentuezi problemele, de exemplu de la singuratate poti ajunge incet-incet in depresie. Dar daca ai un mediu ok, cu viata sociala decenta, nu patesti nimic psihic.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Da.Am lucrat pe 3 schimburi ani la rând.În unele locuri, lucram şi câte 12 ore (de zi, sau de noapte), care au avut continuitate.Şi pot să-ți spun că da, mi-a afectat mult organismul.Pe lângă faptul că am probleme mari cu somnul,în sensul că nu pot să dorm noaptea,decât spre dimineață,când îmi sună alarma şi sunt obosită toată ziua,dar nu pot să dorm nici în timpul zilei,am continuitate şi la oboseală fizică,mi-a scăzut pofta de mâncare din cauza oboselii şi m-am ales cu anemie şi la un moment dat nu am putut să donez sânge din cauza asta (deşi era o chestie de viață şi de moarte atunci) şi da,dacă mai aduni stres, poți intra şi în depresie, dacă mai ai şi alte probleme. Dacă eşti un om puternic, treci peste şi mergi mai departe, dar nostalgia nu se pierde niciodată.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai încotro, dacă nu îți pasă că o să mori mai repese și o să mai și bolești pe parcurs, dacă vrei să fii erou, căci vezi vine, și munca aia trebuie să o facă cineva, atunci e ok și așa.

| CristiB93 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Spui ca ai lucrat. Adica acum nu mai lucrezi? Dar daca nu mai lucrezi nu poti sa iti revii in timp? Sa iti refaci somnul?

| CristiB93 explică (pentru sadrian46):

Deci e de rau? Sa renunt

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru CristiB93):

Eu așa am procedat și așa sfătuiesc.
O invit o dată, de două, hai să zicem maximum de 10 ori.
Că azi a adormit, că mâine plouă cu cârnați, că poimâine nu se simte bine că e la ciclu, că răspoimâine are o diaree, că răs răspoimmâine a fătat pisica, că răs răs răs poimâine a uitat ca a promis mamei ei că va merge cu ea la mall, că a visat cu un cal alb, semn rău, că a văzut un popă pe drum și din cauza asta a intrat în panică și nu a mai ajuns la întâlnire, și gata, o las cu soarta ei.
Eu zic să nu renunți imediat, să renunți când te saturi de fițe și scheme slabe,

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru CristiB93):

Acum lucrez, dar în alt domeniu.Acum am un program normal cu 8 ore de muncă, dar trebuie să mă trezesc în fiecare dimineață, să merg 30 km până ajung la muncă.Şi da, organismul încă nu s-a refăcut. Când îmi sună alarma dimineața, îmi ia 30 de minute sau chiar mai mult doar să cobor din pat.Nopțile nu pot să dorm şi dimineața când sună alarma pic de somn, aş dormi toată ziua.La muncă sunt obosită. Ajung acasă târziu şi nu fac altceva, decât să mănânc şi...să încerc să dorm.Dar deja e cu mult dat peste cap somnul meu.

| CristiB93 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Eu am 4 ani de 3 schimburi. Tu cati ai lucrat?
Te intreb ca sa stiu cat mai am de stat fara sa fiu afectat asa tare.