| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre durerea de buric la femei? E normal sa doara cand e o femeie pe ciclu? Sau ce ar putea ascunde asta? Am cautat pe net, dar nu am gasit nimic sa ma ajute.

O seara frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu le doare doar buricul ci toata burta, dar si gaurica laughing)
Cel putin asa mi-a spus o prietena ca e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hm,vorbesc cu cineva si a zis ca asa se simte, ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Toate simt diferit chestiile astea
Unele nu simt nici o durere, pe altele le doare foarte tare si au stari de greata

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chestia e ca, am citit pe net, pe un site ca poate ascunde probleme serioase,i-am zis sa se duca la doctor, dar nu am cu cine, incapatanata, degeaba-i zic. :)) nt nt
Dar meh, m-a facut paranoic site-ul asta :
http://ro.medicine-worlds.com/bol-v-rajone-pupka.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

IDe ce te-a facut paranoic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ascuțite, durere bruscă și intensitate crescătoare observate în diferite tipuri de așa-numitele "abdomen acut", cronică - în tulburările de digestie și absorbție în intestinul subțire și colon. Printre cele mai frecvente cauze ale durerii în zona ombilical este izolat:

infestările helminthiasis și de protozoare;
salmoneloza;
boli; foodborne
Sindromul malsorbtsii;
inel ombilical hernie sau o linie alba a abdomenului, inclusiv incarcerat;
diverticulită;
invaginație;
tromboză arterială mezenteric.
Pentru a determina cauza unei astfel de durere necesită identificarea simptomelor suplimentare ale bolii și consultarea ulterioară a unui medic (medic generalist sau un chirurg de multe ori) "
- ca pot fi multe chestii ascunse laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci spune-i sa se duca la doctor, cine stie ce are laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu vrea sa ma asculte.
Ma enerveaza oamenii astia, le dai un sfat bun si ei " meh ". laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine te ajută un medic o ecografie, pot fi multe cauze, nu toate femeile sunt la fel, si nici durerile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci sa astepte sa se agraveze, sa vezi ce regreta

| itisnotimportant a răspuns:

Eu stiam ca durerea de buric e un simptom al apendicitei.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o endometrioza ombilicala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Dar,nu e normal sa doara cand e in perioada aia, nu?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

In perioada menstruatiei, femeile pot avea dureri in abdomenul inferior. Totusi, o durere semnificativa in ombilic nu este normala. Daca este o mica jena, atunci poate fi normala.

| Felys a răspuns:

Pe mine nu m-a durut buricul nicidata, nu cred ca are vreo legatura menstruatia cu durerea ta de buric, fa niste investigatii, cu siguranta ai altceva

| Doub a răspuns:

Buric? wtf

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multe femei au dureri de burta cand sunt pe ciclu...