| Gabitzu246 a întrebat:

Salut
cine ma ajuta si pe mine cu interpretarea unei retete oftalmologice? vreau sa stiu ce dioptrii am.
deci: Distanta :
OD: SF -1.00 CYL -1.75 180 grade
OS: SF -1.00 Cyl -1.75 180 grade

ce dioptrii am la ambii ochi? adunate. Multumesc o seara buna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Dioptriile nu pot fi "adunate". Ele se stabilesc pe fiecare ochi in parte.

| Gabitzu246 explică (pentru francut):

La barameul de la scoala de subofiteri spune ca: nu trebuie sa depaseasca 3 d Astigmatism toate tipurile până la 3 d, sau astigmatism mixt pana la 3d, si nu cred ca ma incadrez

| Gabitzu246 explică (pentru Gabitzu246):

Prin cumul cu ambele axe cu av-1

| francut a răspuns (pentru Gabitzu246):

Cred ca nu.