| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut
Cred ca am făcut anxietate sociala din cauza fizicului meu Adică eu cred ca sunt prea slab la corp și mulți mi au spus ca nu sunt alții chiar mi-au zis ca sunt gras ca am mușchi pe mine dar eu am impresia ca sunt prea slab si nu prea ma bag în seama cu lumea de rușine, cum pot scapa de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdeLeu a răspuns:

Terapie

| dullcat a răspuns:

Buna.Pretuieste corpul in care te afli. Daca te iei dupa gura lumii ai nevoie de inca vreo 50, asa de impartite sunt parerile si preferintele. Pentru anxietate mergi poti merge la psiholog.

Nu ai zis ce greutate si inaltime ai.

| CorleoneGyovanny explică (pentru dullcat):

Am 1,73 si 55 de Kg, mi-a spus multa lume ca sunt slab pentru înălțimea mea

| Selenaaa a răspuns:

Buna!

Ai impresia ca esti prea slab din cauza a ceea ce ti-au spus ceilalti? Daca tu te simti bine asa, incearca sa te detasezi de ce spun ceilalti. Stiu ca este greu, insa poti sa o faci. Indiferent ce faci si cum faci, se vor gasi oameni carora sa nu le placa. Fiecare percepe diferit. Si nu este datoria ta sa incerci sa multumesti pe toata lumea. Fii tu. Asa cum te simti bine.
De multe ori, atitudinea face mult mai mult decat aspectul fizic. O persoana care arata bine, insa este nesigura, va putea fi perceputa neatractiva in fata cuiva. Si, sa iti spun un secret. Subconstientul decide inainte de mintea constienta. Ce inseamna asta? Ca oamenii privesc lucrurile prin propriile filtre, asa ca daca cuiva nu ii place cum arati, nici macar nu are de a face cu tine. Asa ca, de ce sa te stresezi?

Poti schimba asta prin a iti enumera lucrurile care iti plac la tine. Nu fa comparatii cu altii, fiecare e diferit in felul lui. Fiecare e frumos in felul lui.
Fa afirmatii pozitive inainte de a te pune la somn. Citeste carti pentru stima de sine. Uita-te in oglinda si zambeste-ti.

Ai grija de tine! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, la 20 de ani si 1.73m ar trebui sa ai 70-73kg fiindca esti barbat.