| donird233 a întrebat:

De ceva zile, am niște pete albe pe unghii. Eu, după cum am auzit, petele albe de pe unghii, înseamnă că am deficit de calciu. Eu unul, beau lapte în fiecare zi, însă tot am aceste pete. Petele, chiar reprezintă deficit de calciu? Dacă da, ce să fac să scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Este posibil să ai deficit de vitamina d3. Fără această vitamină calciul nu se absoarbe în organism deci apare deficitul de calciu. Vitamina d3 poate fi cumpărată de la farmacie sau se secretă în corp dacă stai mult la soare.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Are dreptate userul de deasupra!
Degeaba bei lapte daca nu asimilezi calciul sau nu are indeajuns calciu pentru tine.
Te sfatuiesc sa manaci branza, ca-i mai sanatoas aca laptele si contine mai mult calciu decat 10 pahare de lapte.
In plus, ia si vitamina D3, ca sa fixezi calciul in organism.

| WhiteAngel552004 a răspuns:

Într-adevăr,petele alea albe de pe unghii pot fi si de la deficitul de calciu.Dar pentru a restabilii nevoia de calciu din corp te sfatuiesc sa iei Calcidin care se gaseste in farmacii si te va ajuta, plus ca mai contine si alte vitamine care iti vor fi de folos. laughing)

| Boldea_Ady_1996 a răspuns:

Laptele nu este o sursa asa mare de calciu. Ți-as recomanda sa iei mai bine pastile de calciu. Se pot lua fara reteta. Si eu le am, chiar daca beau lapte si mananc lactate toata ziua. Dar au inceput sa dispara de cand am luat acele pastile. Sau mai poti sa iti faci miere cu coji de oua. Se iau oua de casa fierte, nu cumparate, si se curata coaja foarte bine pe exterior, si pe interior se dezlipeste pielita. Apoi se macina foarte bine cat sa ramana ca niste granule. Apoi se amesteca cu miere. Dar coaja fiind sursa de calciu, poti sa o iei si cu iaurt, sau cu orice vrei. Sper ca te-am ajutat.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de forma de manifestare ale acelor pete albe.
Lipsa de calciu se poate suspecta in cazul cand culoarea intregii unghii este predominant de culoare alb mat, mai ales la radacina unghiilor.
Daca sunt de forma de picatele mai mici si mai mari, mai multe pe o unghie, aceea poate fi semn de urma de leziune fizica, chimica sau e atacat de ciuperca. In acest caz, culoarea este usor galbuie.
De asemenea, daca petele sunt mai mari, dar de culoare usor crema-galbuie, atunci e vorba de ciuperca.

In mod normal, unghiile trebuie sa fie de culoare roz uniform, iar partea care este in aer dupa varful degetului sunt de culoare crema-transparenta, iar unghia transparenta de pe deget este roz din cauza circulatiei sangelui din carnea de desubtul unghiei.

| iticiu a răspuns:

Eu beau lapte de 2 ori pe zi şi am şi eu pete pe unghii şi eu am auzit că e deficdeficiență de calciu dar nu cred că e adevărat eu zic să nu te îngrijorezi că despre cum să scapi de ele nu am nici o soluție

| donird233 explică (pentru mastadont):

Multumesc foarte mult! O sa incerc!