| anonimmmssw a întrebat:

De o luna, doua ma doare o masea. Acum cateva zile am aflat ca am si infectie si am avut o durere cumplita de la aceasta. Mi-e frica sa merg la stomatolog de mic. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Infectia netratata urca la cap sau la alte organe si in final ajungi in spaital, in stare grava, cu septicemie, punandu-te pe antibiotice injectabile si perfuzii.
Ceea ce ai putea rezolva acum la dentist in 10 minute, vei rezolva porobabil intr-o spatamana in spital, cu tratamente injectabile.
Decizia iti apartine! Oricum, nu glumesc cu severitatea situatiei.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Frica trebuie să dispară. Numai după ce medicul va rezolva problema pe care nu o poți rezolva de unul singur, atunci o să îți dai seama că frica ta nu își avea rostul. Atunci te vei bucura în inima ta și vei spune: "Doamne, îți mulțumesc că m-ai ajutat." Dar chiar și mai înainte poți să spui asta: "Doamne, Te rog să îmi îndepărtezi aceasta teamă!" Și când vei primi răspuns la rugăciune, să nu zici in inima ta că aceasta a fost rezultatul unei autosugestii.
Dumnezeu ne încurajează să Îi cerem orice. Și voia Lui este ca să fim vindecați. El ne dorește binele mai mult decât ni-l dorim noi.
Curaj și multă sănătate!

| sierra1 a răspuns:

"Ce ar trebui sa fac?"

Pe scurt: să mergi la stomatolog!

| anonimmmssw explică (pentru Violleta2022):

Stii cumva cat ar costa interventia aceasta?