| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. E posibil sa am Arterioscleroza?
Astazi, mi s-au făcut puțin rău.
In sensul că, simțeam o presiune in cap și o senzație de vârtej.
Acum o lună am avut probleme cu tensiunea arteriala. Am auzit multe cunoștințe că nu e normal sa am la vârsta mea (22).
Ulterior am făcut un EKG, totul în regula. Analize la fel, totul ok. O sa mai fac inca un set de analize de sânge și o consultație la Cardiolog.
P.S.
Sunt fumător și fumez exagerat pe zi, plus că mai beau și cafea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti cumva obez?
Fiindca nu-i normal pentru un tinerel, abia iesit din adolescenta sa faca arterioscleroza decat daca este obez morbid.

Presiunea in cap si senzatia de vertij sunt semne clare de oboseala dusa la extrem, cafea prea multa si probabil mese neregulate si nesanatoase.
Inceteaza fumatul si bautul cafelei, macar 1 luna de zile si vei vedea cum totul se va schimba in bine.
Sanatate multa!

| Beyourself1245 explică (pentru Violleta2022):

Nu. La 22 de ani am 64kg.
Probabil e vorba și de o anemie. De aceea vreau să mi fac analizele de sânge.
O lună de zile n am mai avut probleme de genul.
Am stat până târziu Intr o seara și a doua zi la muncă mă simțeam extrem de obosit și am băut în ziua respectiva 4 cafele și 3 sticle de Coca-Cola la 0.5
Și de atunci am început să mă simt rău, aveam probleme cu tensiunea. Probabil sa fie și o anxietate.

| Hammurabi a răspuns (pentru Beyourself1245):

Ai grijă că nu există "acum o lună am avut probleme cu tensiunea".
Hipertensiunea, când o ai în sistem nu se vindecă singură, doar că ea stă mai cuminte o perioadă iar apoi îți dă iar pusee cu valori mari. Și așa se tot repetă.
Simptomele pe care le-ai specificat tu sunt de la tensiune mare.
La analizele de sânge nu o să iasă că ai hipertensiune. Ea trebuie măsurată des cu tensiometrul ca să știi cum stai. (va trebui să-ți cumperi un tensiometru ca să poți verifica mereu când ai stările pe care le-ai spus)
Hipertensiunea generează arterioscleroză, dar nu atât de rapid, ci după ani de zile. La 22 ani e puțin probabil să ai arterioscleroză.
Dar e foarte posibil să ai hipertensiune care trebuie tratată și ținută sub control. E destul de periculoasă.
Și nu mai bea cafea. Și nici Coca-Cola (dacă bei)
Astea două cresc tensiunea ca la balamuc. N-au cum să-ți facă bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Sunt oameni care mor dupa mult mai putin iar tu ai baut 3 sticle de cola si 4 cafele, fumand probabil 1 pachet tigari... macar de ai constintiza ca ceea ce ai facut a fost foarte-foarte grav si periculos, fiindca nici un om de fier nu poate rezista la atata toxicitate.
Nu inteleg totusi, ce faci toata ziua, cand mai muncesti daca ai timp sa bei atatea cafele, atatea sucuri si atata furmat?

| Beyourself1245 explică (pentru Hammurabi):

Pe mine mă interesează să nu fie ceva permanent. La vârsta mea nu e indicat să trăiesc cu hipertensiune.

| Beyourself1245 explică (pentru Hammurabi):

Mă gândesc că principalul vinovat ar fi Anemia.
Eu am mai avut probleme cu Anemia in trecut. Poate să fie o anemie mai severa.
Am niste pete albe pe unghiile de la mâini.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Senzație de vârtej, vertij, amețeală, problemă neurologică. Eu am avut. După analize de sus până jos, sistem cardiovascular și creier ( cam 2000 de lei în total) am rezolvat cu medicamentul piroxicam recomandat de medic. Deci, analize.

| Hammurabi a răspuns (pentru Beyourself1245):

Și anemia dă stări de amețeală, dar de obicei e însoțită de stări de slăbiciune, intoleranță la efort și somnolență cam permanentă.
Tu ești cel mai în măsură să analizezi stările pe care le ai.
Eu, în locul tău, aș începe cu monitorizarea tensiunii zilnic.
Pentru că senzația de presiune în cap și amețeli e dată cel mai des de hipertensiune. Și dacă ți s-a confirmat odată valori mari ale tensiunii, e puțin probabil să treacă de la sine fără tratament, fără schimbări în dietă, fără nimic.

| minrest a răspuns:

De ce te gandesti tocmai la ateroscleroza? Ai hipertensiune, nu mai e nevoie de ateroscleroza. Mergi la medic pentru tensiune. Da, cafeaua si fumatul ridica tensiunea. Iar simptomele, sunt specifice pentru tensiune ridicata, chir atunci cand ti-a fost rau.

| Beyourself1245 explică (pentru minrest):

Și presupun că e hipertensiunea este tratabilă.
Și ce anume ai vrut sa spui cu "Daca ai zile"?

| minrest a răspuns (pentru Beyourself1245):

Da, se trateaza. Am si eu, si o tratez, se tine in cote normale cu tratament. De ce am zis daca ai zile? Arteroscleroza apare cu varsta, am avut o fraza care spunea ca ai putea face, candva, DAR fiind ceva negativ, am sters fraza si a ramas continuare. Pai, venind cu varsta, doar cine are ceva zile o face. Sper ca se intelege. Ma duc sa sterg si asta.

| Beyourself1245 explică (pentru minrest):

Am un tensiometur și mi am măsurat tensiunea.
E constant 120/60.
Deci nu cred ca am probleme cu inima și hipertensiunea.
Mă gândeam să mă duc la cardiolog pentru un set complet de analize. EKG etc.
Momentan sunt ok.

| minrest a răspuns (pentru Beyourself1245):

Tensiune de aviator! Deci nu esti hipertensiv. Probabil nu ai probleme cu inima. Aproape sigur. Asa ca, ai avut de cateva ori tensiunea mare. Cand ai baut mai multa cafea, poate. Aproape sigur esti sanatos, desi fumatul dauneaza oricarui om.

| minrest a răspuns (pentru Beyourself1245):

Cafeaua si coca cola ridica tensiunea, asta e stiut. In plus, iti dau o energie care de fapt se consuma din resursele corpului tau, asa ca e urmata de oboseala.