| GoldCookiez a întrebat:

"happy eu am pojar de 2-3 zile si aseara mi-au aparut 2 ganglioni unul sub mandibula iar celalalt mai in jos in linie cu urechea..ma doare toata partea de dimineata...mama mi-a spus ca am fost tras de curent... acum va intreb cum pot sa scap de el.si ce este mai exact? ofer funda..multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Bună.
Mai bine te-ai duce la doctor, pentru că situaţia se poate agrava destul de rău.
Nu ştiu sigur ce e, dar presimt că este oreon, sau ceva de genul acesta.
Oricum, medicul îţi poate spune mai multe.

10 răspunsuri:
| yupiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Ganglioni? In ce clasa esti?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este pojar. Pojarul se manifesta prin pete rosii pe corp. Este Otita. Mergi urgent la medic.

| GoldCookiez explică (pentru Salontanul):

Nu am bube in urechi ma laughing) e pojar am fost la medic laughing

| katy a răspuns:

E normal sa ai ganglionii inflamati, o sa-ti treaca o data cu boala

| yupiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru katy):

Bai, voi ati facut clasa a saptea? Ganglionii sunt adunari nervoase care apar in radacina senzitiva a nervilor spinali (din cate stiu eu) tare grea biologia asta thinking

| katy a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Domnisoara mai invata tu biologie ca am invatat eu destula anatomie si ganglionii sunt si la nivelul mebrelor superioare, sunt la cap, gat, membre inferioare..practic ii gasesti cam in tot corpul si ei exista deja nu e corect sa spui ca apar, cand tu spui ca ei apar ei de fapt sunt inflamati dar tu ii ai tot timpul.mai invata si pe urma corecteaza pe altii

| yupiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru katy):

Bine da` ce-s ganglionii de care zici tu? Cand spui tu ganglioni imi vine sa ma gandesc la gargauni rolling on the floorrolling on the floorlaughinglaughing

| katy a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Pai daca gargauni ai tu in cap la ce altceva te-ai putea gandi tu.mai documenteaza-te si apoi comenteazawinking

| yupiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru katy):

Pai ma documentez de la tine ca n-am de unde...deci ce-s ganglionii aia de care zici tu?

| katy a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Se numesc ganglioni limfatici si cauta sa te pui in gura cu altcineva ca nu cobor la mintea ta am mai multa scoala decat tine domnisoara