| TheDarkDragon a întrebat:

Salut.Ieri ma durea un pic partea inferioara a spatelui cand ma aplecam, dar foarte putin.Azi cand m-am pus pe scaun a inceput sa ma doara mult mai tare.Dar nu am ridicat nimic, sa zic ca am hernie sau ceva, deci nu am facut absolut nici un efort.Adevarul e ca nu stau nici o data drept pe scaun, si nici patul meu nu e cel mai confortabil.Stiti ce ar putea fi, sau cum sa rezolv? Nu vreau raspunsuri de genul "Mergi la doctor" deoarece daca voiam sa merg, nu mai puneam intrebari pe net, dar vreau sa vad daca gasesc vreo solutie acasa mai intai.Si am 15 ani, nu sunt in varsta, de aceea mi se pare ciudat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Un masaj ar ajuta cel mai mult sigur o sa iti treaca stai linistit

| BigG a răspuns:

Poate sa nu fie de la oase sau poate sa ai fractura.
Cum vindeci tu o fractura acasa? Du-te la un medic.

| TheDarkDragon explică (pentru BigG):

Fractura de la ce? Am fractura ca am iesit in oras si m-am jucat pe calculator? Am spus ca nu am facut efort sau sport.

| BigG a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Bine daca te prefaci ca nu ai nici o problema medicala prefate ca nici spatele nu te doare.

"Cauze structurale ce pot duce la dureri de spate:
• Hernia de disc;
• Spamele musculare;
• Osteoartrita care poate afecta porţiunea inferioară a spatelui. În unele cazuri artrita poate duce la stenoză spinală;
• osteomielită (infecţie sau inflamaţie a oaselor de la nivelul spatelui);
• osteoporoza (boală osoasă metabolică) care creşte riscul de fractură vertebrală prin compresie;
• scolioză;
• boala Paget a oaselor;
• leziunea nervului sciatic datorită stenozei spinale sau a degenerescenţei discale;
• degenerarea spinală (degenerescenţa discală numită şi spondiloză);
• stenoza spinală (îngustarea canalului medular care duce la compresia măduvei spinării sau a nervilor);
• fractura spinală;
• spondilita (infecţia sau inflamaţia articulaţiilor de la nivelul coloanei vertebrale);
• entorse şi luxaţii datorate suprasolicitării sau traumatismelor – ridicarea repetată a greutăţilor mari sau mişcările bruşte pot produce întinderi musculare şi ligamentare. Fără o condiţie fizică bună, solicitarea constantă a spatelui poate determina spasme musculare dureroase.
Alte cauze: fibromialgia, boala inflamatorie pelvină, sindromul premenstrual, prolapsul uterin, obezitatea.
Afecţiuni serioase care pot duce la dureri de spate: anevrismul aortic, atacul de cord, litiaza renală sau alte afecţiuni renale (inclusiv infecţii sau tumori), mielomul multiplu, pancreatita sau cancerul pancreatic, cancerul de prostată, tumorile benigne sau maligne ale coloanei vertebrale."
Sursa:http://www.csid.ro/semne-si-simptome/durere-de-spate-11235911/

| andreeaandra989 a răspuns:

Pai ai putea ruga pe cineva sa-ti faca masaj pe spate ajuta mult crema crede-ma si daca nu cu timpul o sa-ti treaca