Întrebare recomandată | anni12 a întrebat:

Imi spuneti citeva metode pentru o vedere mai buna? alimentatia corecta, diferite exercitii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai sta multe ore la calculator.

| Ezeru a răspuns:

Incearca sa consumi alimente cu vitamina A si vitamina C.
Cel mai mult vitamina A ( morcovi, peste )

| Lovedrop a răspuns (pentru Ezeru):

Salut, suplimente de vitamina A si betacaroten, nu exagera cu vitamina A are efecte secundare mai urate ca betacarotenul, plus ce a spus AndreasfromMetallicA. Exercitii: 1) clipeste cat poti de repede timp de 2 secunde, apoi tine ochii inchisi si strange tare o secunda. Repeta asta de mai multe ori, vei simti o caldura in zona ochilor, e sangele care incepe sa circule si hidrateaza zona.Imediat dupa exercitiu o sa-ti scada putin acuratetea vederi, e normal, va reveni inapoi si pe termen lung acuratetea va creste. 2) roteste ochii in sensul acelor de ceasornic incet si cat poti de mult, apoi invers. Repeta asta de 5 ori.La fel ca la primul exercitiu vei simti cum zona se incalzeste de la circulatia sangelui.

| angemon500 a răspuns:

Mananca morcovi

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Morcovii,Ardeii, broccoli si varza de Bruxelles, curcan, spanac, soia, peste.Afinele si strugurii ajuta la vederea nocturna, ouale previn formarea cataractei.In general mancare sanatoasa cu cat mai multe vitamine.

| alinutza0408 a răspuns:

Pai intai mananca morcovi cruzi. Apoi freaca-ti palmele una de alta pana se incing bine, apoi pune palmele pe ochii inchisi si stai asa pana se racesc palmele.Vei simti o senzatie de bine si iti scade presiunea intraoculara

| floaredenumauita111 a răspuns:

Exact cum a spus si darioo nu mai sta la calculator si incearca sa mananci cat mai multe legume verzi dar nu in cele din urma si multi morcovi! happy