| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Salut.In urma unei radiografii am fost diagnosticat cu sinuzita cronica.Acum iau un pumn de pastile de 3 ori pe zi.Am scurgeri post-nazale, mucus in gat si limba alba.S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? In cat timp voi scapa avand in vedere ca am aceasta problema de 4 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mikis a răspuns:

Si tatal meu a avut si nu a putut sa o vindece deoarece la noi in Romania nu este tehnologia asa de avansata ca si in afara tarii. Iti recomand sa iti faci analiza la mucus ca sa se afle ce bacterie este si abia dupa exista un procedeu simplu de aspirare a mucozitatii si curatare a sinusurilor. Bafta si sa stii ca la sinuzita cronica nu prea ajuta antibioticele.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru mikis):

Da,observ ca nu ajuta.Dar ce a avut tatal tau? si din ce cauza? Poate ma poti indruma si pe mine pentru ca nu mai stiu ce trebuie sa fac

| mikis a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

A avut sinuzita cronica. Timp de 3 ani incerca sa se trateze. A fost si la Cluj si Timisoara si folosea timp de o saptamana antibiotice tot la 2 saptamani. Avea canalele astupate cu puroi, si sub ochi. S-a operat in vara asta in Austria respectiv Eisenstadt, a fost spitalizat timp de 3 zile, a doua zi avand loc operatia in care i-au curatat canalele pana la ceafa unde se intind si a patra zi deja era acasa. Deci sa stii ca nu e o operatie grea ca sa iti fie frica acum. Multa bafta si daca mai vrei sa afli ceva poti sa ma intrebi.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru mikis):

Eu am aceasta sinuzita de 4 sau 5 luni.Nu este o sinuzita chiar grava, deoarece nu simt dureri.Eu am descoperit-o la radiografie.Eu mi-am terminat tratamentul pentru sinuzita, dar nu stiu daca o mai am, deoarece nu prezinta simptome.Eu tot continui sa am mucus in gat, limba alba si tuse cronica.
In legatura cu analiza la mucus.Ma poti indruma? unde se face aceasta? cat costa? Dupa ce depisteaza bactetia ce este de facut? Am sanse in Romania sa scap de povara asta?
Eu locuiesc in Bucuresti.
Multumesc mult ca ma ajuti.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru mikis):

Eu nu am sinuzita atat de grava.Nici nu prezint simptomele unei sinuzite, dar asa mi-a iesit la radiografie.Singurele simptome pe care le am sunt mucusul in gat, limba alba si tuse cronica.As vrea sa ma indrumi in legatura cu acea analiza la mucus.Cum se numeste? Unde se face? Cat costa? Ce este de facut dupa ce aflu tipul de bacterie?
Sigur acolo in gat sunt niste bacterii.Limba alba bag mana in foc ca tot din cauza asta este asa.Am sanse sa ma vindec in Romania?
Ai whatsupp sau ceva unde putem comunica mai bine? Chiar am multe sa te intreb.
Daca mi-ai raspunde la fiecare intrebare de mai sus ar fi super.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru mikis):

Scuze ca am postat acelasi mesaj de 2 ori, dar primul nu mi-a aparut initial

| mikis a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

E ok. In Romania nu prea stiu unde ai putea sa faci dar sa stii ca si daca nu iti curge nasul nu inseamna ca nu o ai. Fa inca o radiografie si vezi. Multa bafta!

| Awp_Alex_1990 explică (pentru mikis):

Nu,nu imi curge nasul, dar de la acel mucus in gat mi se formeaza bacterii.Mereu cand expectorez, simt gatul liber la prima inghititura, iar la a 2 a se face la loc.Ce poate fi?