| anonim_4396 a întrebat:

Salut,ma doare tare maseau de jos din partea stinga am nevoie de un raspuns urgent, si usor si nu grele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Ketorol/Ketonal, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Şi, să mergi cât mai urgent la un stomatolog!
Cel mai probabil, măseaua este cariată şi trebuie curăţată & plombată.

Toate cele bune.

| deliopon a răspuns (pentru bursuc001):

Iti multumesc pentru sugestii

| deliopon a răspuns (pentru bursuc001):

Asa ceva este la orice farmacie?

| karsivan a răspuns:

Antinevralgic la farmacie

| dimitriualexandra1151 a răspuns:

Du-te la farmacie si ia-ti o fiola de algocalmin dar o rogi sa-ti dea fiindca se elibereaza doar cu reteta si nu iei mai milte iei doar una ca e puternica sau o solutie mai simpla da cu putin sprai o so amorteasca putin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Bineinteles, cea mai indicata solutie este stomatologul, dar eu iti spun o metoda, care la mine a dat intotdeauna zezultate imedia,
dar, dupa aceea, e bine totusi sa te duci la stomatolog, sa-ti repari maseaua sau dintele stricat.
metoda: intr-un pahar de apa nici fiarta, nici rece pui multa sar, cam 3-4 linguri, iar apa sarata o tii la masea. simti cum i-ti crapa nervul, chiar auzi!
Metoda este temporara, ajuta temporar la ameliorarea durerii!
Te pup!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru deliopon):

Cu plăcere!

DA, se poate cumpăra de la farmacie!
Depinde ce vârstă ai : îi spui farmacistei că îţi trebuie pentru tine, că te doare măseaua.

Multă sănătate.

| deliopon a răspuns (pentru bursuc001):

Va multumesc din inima la toti va pup pe toti mersi mult la toti!

| deliopon a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult! dar mai am nevoie de metode multe

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru deliopon):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

| deliopon a răspuns:

Cum poti sa lecuiesi o rana la stomac?