| davidionut5294 a întrebat:

Salut! Mă puteți ajuta va rog cu niște sfaturi? De vrei 3 luni am probleme cu nervul sciatic (mă doare fesierul drept și durerea continua pe piciorul drept). Cum pot trata acest lucru ca să nu mă mai doară nervul sciatic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Daca nu te tratezi se poate ajunge la paralizie. Chiam am vazut de curand un domn la spitalul universitar care avea sciatica si a folosit motocultorul ca nu avea cine sa-i sape si a paralizat de la brau in jos.Trebuie sa eviti orice efort si sa mergi la consult de specialitate.
Nu rezolvi nimic cu analgezicele, problema este foarte grava.

| TimberWolf a răspuns:

Consult de specialitate! inainte sa fie atat de nasol ti-as fi putut recomanda sport pentru intarirea muschilor spatelui dar acum nu mai e cazul.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Atâta timp cât poți merge pe vârfuri şi pe călcâie şi nu si incontinență fecală sau retenție urinară nu eşti caz chirurgical. Când nu eşti caz chirurgical soluția este să faci fizioterapie şi să iei analgezice.