| Andreea_1350 a întrebat:

Ma ustura gatul de vreo 3 zile din ce in ce mai tare...big grin si nu am fost nici la doctorbig grin... iar azi de exemplu nu am prea putut manca pentru ca ma doare gatul cand inghit...si nici macar nu po vorbi. Iau sirop si strepsils...si beau si ceai:d ce pot sa mai fac ca sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LORY a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la doctor. S-ar putea sa iti dea un antibiotic. Pentru gat, iti recomand Tantum! E foarte eficient!

Sa te faci bine!

23 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu iti trece si te doare mai rau mergi la medicul de familie, posibil sa ai inflamate amigdalele si ai nevoie de un antibiotic.

| mihaa a răspuns:

Tablete eritromicina e cel mai bun pttr dureri de gat, si eu sunt bolnava, ma doare gatul, am facut si febra si asta am luat eritromicina si paracetamol sinus si ceai de musetel

| Ancutsa a răspuns:

Cel mai bine e sa iei un pic de lamaie. te va ajuta :*

| Gregory a răspuns:

Proposept!

| Clutsky a răspuns:

Eu nu recomand strepsils, am avut ce ai si tu, si doctorii mi-au spus ca strepsilsu` nu e bun de nimic.

O lingurita de miere, de cateva ori pe zi, plus, din ora in ora, gargara cu apa si bicarbonat de sodiu.

2 linguri de bicarbonat de sodiu (linguri nu lingurite) la 500 ml de apa plata (plata, nu de la robinet), si iti va trece, are un gust urat, dar se merita!

| BabyPink a răspuns:

Pai, in primul rand cred ca ar trebui sa te duci la doctor.
Si eu am patit la fel zilele trecute, dar am baut ceai, am luat faringosept si strpsils happy

| NoMore a răspuns:

Ce ai tu se numeste ANGINA. Daca ai si febra, e o angina infectata (atunci va trebui samergi la medic sa-ti scrie antibiotic).
Ce faci, faci bine. Stai in pat, bea ceaiuri, si suge Strepsils (cauta cu anestezic, ii zice Strepsils PLUS - albastru). Daca nu e infectata, ar trebui sa treaca in 2-3 zile.

| NoMore a răspuns:

Vis-a-vis de ce a zis mihaa... nu lua eritromicina saualt antibiotic decat daca e neaparata nevoie. Daca nu ai febra, nu ai de ce sa iei. N-o sa-ti faci decat rau.

| viatadecacatt a răspuns:

Si pe mine m-a durut rau cateva zile(De curand), eu una nu m-am dus la doctor am baut ceaiuri, am luat pastile strepsils si altele pentru gat si in 3-4 zile mi-a trecut.big grin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma durat in gat o saptamana am luat strepsils cate 3 pe zi degeaba m-am dus la farmacie si mia recomandat sandoz penicilina de 1500 la 6 ore aveam infectie in gat si stopa acolo dupa 2 pastile mi-am mai revenit am inceput sa espectorez o infectie de culoare galbena dar beau 2 cani de ceai de musetel pe zi atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aceleasi probleme acum, si incerc sa il fac sa treaca fara medicamente. Doar cu ceaiuri fierbinti. Poate mergebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff Si pe mine ma doare gatul si am fostr la farmacie de mi.am laut eritomicina sandoz. golia...si salviaesept tin sa apreciez ca, cand inghit saliva...sau alteceva ma doare de nu mai pot. big grin
Spuneti. mi daca fac bine ce fac big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. i cu tantum rose laughing puneti un plic intr. o cana cu suc fara acid! si il bei dintr. o inghititura si apoi musti dintr. o lamaie! efectul isi face efect intr. o jumate de ora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si p mine ma doare gatul dar i-au miere si fac gargara cu apa si bicarbonat de sodiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai mai bine iti dai foc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie una imi trece cu parasinus...de la strepsils mi se face mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sincerthinking nu stiu ei bine. acc, fastum verde, strepsils, parasinus, mucosin

| Îți dăăă ariiiipi! a răspuns:

Si pe mine tot de cateva zile ma ustura de nu mai pot sad oricum poti sa iei Hexoral spray functioneazabig grin cand ma ustura gatu mereu iau d'ala si imi trecehappy

| deya95 a răspuns:

Cica atunci cand te doare gatul sau cand esti racita nu e bine sa bei prea mult ceai deoarece ti se usuca mucoasa care o ai pe peretii gatuluiwinking

| TheSecondSoul a răspuns:

Trahisept happy

| Andreea_1350 explică:

Am si febra...crying am tot luat tablete si am baut si ceaiuri...mna pana acum ar fi trebuit sa-mi treaca cat de cat ca de vineri tot iau tabletesad mersi mult pentru rasp:*:*

| Andreea_1350 explică:

Am fost la doctor ieri...si mi-a dat acolo 3 feluri de tablete... prointre care si eritromicinasad...acum stau acasa...:*:*:*
va multumesc pentru raspunsuri:*