| viobeast a întrebat:

Salut, mi am rupt mana acum 6 saptamani, fractura epifiza distala, de atunci am ghips, și as mai vrea sa țin gipsul încă o săptămână, are ceva? Gen mi se poate înrăutăți situația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Doar medicul decide când se scoate ghipsul. Perioada de 6 săptămâni este estimativă, înainte de a-l scoate se mai face o radiografie și se decide.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă suporți gipsul păstrează-l.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Fracturile de epifiză sunt speciale pentru că netratate corespunzător pot opri creşterea. Depinde ce fel de fractură este, medicul o să decidă cât timp trebuie să ai ghipsul. Nu ține tu ghipsul mai mult pentru că aşa vrei.

| noelnoel a răspuns:

Corect este aparat ghipsat.
nu decide tu cat sa il porti, medicul face asta.
daca va trebui refacut, sau facuta radiografie, lasa pe medic sa decida.
e sanatatea ta, ai grija.