| Răzvan20057 a întrebat:

Salut, poate o să pară ciudat întrebarea asta, dar sunt curios happy, praful sau particulele din aer sau ce poate fi, care se vede doar la o lumină puternică (de ex: lumina de la telefon), și vreau sa știu dacă ie normal de exemplu când mâncam mâncarea, văzusem particulele alea și mă întrebam dacă totuși ajunge pe mâncare pe care o consum ie normal nu afectează sănătatea?, că nu prea înțeleg? Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrMihailoviciS a răspuns:

Salut!

Nu e deloc ciudată întrebarea ta! Particulele pe care le vezi în lumină sunt de obicei praf, celule moarte de piele sau alte mici particule din aer, absolut normale. Le vezi doar când sunt prinse în razele de lumină, dar ele sunt mereu acolo, doar că nu le observi. Respirăm și mâncăm lucruri mult mai mici zilnic, fără să ne dăm seama.

Dacă e vorba doar de particule de praf, nu ar trebui să îți faci griji, pentru că organismul nostru e pregătit să gestioneze lucrurile astea. Așadar, mâncarea ta e în siguranță, chiar dacă mai cade câte un firicel de praf. Atâta timp cât păstrezi mâncarea în condiții curate, nu ai de ce să îți faci probleme.

Iar din punct de vedere al sistemului respirator, Dumnezeu ne-a lăsat un năsuc simpatic pe față, care are în interiorul său fire de păr și mucus. Ambele captează praful și acele particule pe care le inspirăm, protejându-ne plămânii și restul sistemului respirator!

Sper că te-am ajutat un pic! Doamne ajută!
Dr. Mihailovici S.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Praful ca praf, dar ce te faci cu "ie" asta, ce inseaman ie asta ca vad tot repeti pe aici?
Vrei sa stii daca ie normal laughing normal ar fi sa mai treci si pe la scoala, nici acum nu ai invatat sa scrii?
Deci nu ie normal sa scrii asa, pentru ca ie normal, sa scrii "este normal" "ie", este o bluza taraneasca, deci un obiect vestimentar.

Daca nu ai patit ceva pana acum, poti sa stai linistit, sanatos sa fii, tara are nevoie de oameni buni de munca cu circa laughing