| Alin15022000 a întrebat:

Salut prieteni,

Am 18 ani, de o vreme aprox. 2 saptamani ma inteapa inima, nu stiu ce se intampla, când depun efort in special mi se intampla! Și e greu transpir, simt ca mie rau!

Aveti idee dacă e ceva grav? Și de ce am această problemă și ce ar trebui sa fac? În regula stiu ca ar trebui sa ma duc la medic, dar imi este ca poate dacă ma duc cu părinții mna... poate afla ca fumez din analize nu stiu. Astept raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Nevroza a răspuns:

Suferi de anxietate sau atac de panica.

| Shimozukushiki a răspuns (pentru Nevroza):

Măi oameni buni, și eu am aceeași problemă ca a băiatului, doar că pe mine nu mă înțeapă, ci mă doare, dar nu de 2 săptămâni, ci de 4 luni.
V-ați vorbit cumva între voi să spuneți același lucru?

| Alin15022000 explică (pentru Nevroza):

Sa sti ca ceva ceva ai dreptate, dar nu cred ca este asta

| Nevroza a răspuns (pentru Alin15022000):

Am patit. Mai ales in perioada examenelor ma inteapa inima de la stres.

| Nevroza a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Fa-ti o electrocardiograma si echagheu la inima ai vezi ce ai.

| Cannibal a răspuns:

Având 18 ani poți sa mergi pe cont propriu la medic fără părinți.

| AllexXtreme a răspuns:

și mie se întâmpla asta mai demult, dar am trecut cu vederea și nu m-a mai înțepat inima... Și eu nu fumez deloc, nu cred că este de la țigări.

| Violleta2022 a răspuns:

Fugi la medic sa nu risti vreun stop cardiac, pentru ca nu este deloc nromal ce ti se intampla!
Cat priveste fumatul, nu va iesii decat la anlizele de plamni, daca aia sunt verificati. Dar este indicats a nu mai fumezi deloc, pentru ca iti poate complica problemele cu inima.

| DaniTDCI a răspuns:

Eu cred ca ar fi cel mai bine sa mergi la un medic, degeaba pui intrebari pe TPU ca nimeni nu iti prescrie o lista cu medicamente, nimeni de pe TPU nu te trimite la un control, etc. intelegi?

| aXy99 a răspuns:

Eu cred ca ai lipsa de calciu si magneziu. Am patit si eu, nu te panica!