| Alexandrunico a întrebat:

Salut, recent am fost diagnosticat cu sociopatie am luat ceva tratament dar la mine nu si prea face efectul am luat stabilizator de dispoziție și doar de moment e bun aveți idei sau știți persoane sociopate?
Se tratează bănuiesc ca știți despre ce este vorba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa iei tratament toata viata!
sanatate multa!

| doctorandus a răspuns:

Da, am auzit ca s-ar trata, dar foarte rar se practica asta.

Accesele de furie si sadomasochismul sunt alta mancare de peste decat sociopatia.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar daca esti infractor de meserie, asta (adica infractor) nu e un diagnostic psihiatric.

Adica nu oricine face lucruri rele e bolnav psihic.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In general sociopatii sunt mici escroci, oameni care mereu imprumuta bani de la altii si nu-i platesc niciodata inapoi.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar in meserii ca manager si agent de bursa, a fi sociopat e un avantaj.