| anonim_4396 a întrebat:

Stiti de la ce vin unele spasme/tresariri/tremurari necontrolate ale mainilor? Adica cateodata timp de vreo 2-3 sec am niste spasme ca niste tresăriri si tremurari ciudate ale mainilor, nu se intampla adesea, in ultimul timp destul de rar, dar astă toamna paţeam des.
Am fost si la medic si a spus lipsa de vitamine (calciu, magneziu, zinc). De cand am luat vitamine nu mi s-a mai intamplat, dar acum iar s-a intamplat.
Stiti cumva de la ce este?
Dau FUUNDAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| forgetmynutella a răspuns:

Salut!
Problema ta este provocata de spasme musculare, mai puțin cunoscute (probabil). Doctorul tău a spus ca ai carența (lipsa) de Ca, Zn, Mg, a zis foarte bine, însă dacă spasmele au recidivat, ai motiv sa te duci înapoi și sa te lămurești in privința dozelor de vitamine. S-ar putea sa îți mărească porția sau sa te trimita la un consult de specialitate.

Succes!

| Dezvi a răspuns:

Toate analizele mi au iesit bune, le am facut maxim acum 2 luni, si spasmele astea au început astă toamna

| forgetmynutella a răspuns:

Ai grija sa nu fie probleme neuro-psiho-motorii...

| Dezvi a răspuns:

Si asta ce inseamna mai exact?

| forgetmynutella a răspuns:

Consulta te rog un specialist. Astea sunt informațiile pe care ți le pot da. O părere avizata contează foarte mult.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai magneziul scăzut. De la stres. E peste tot! Ia suplimentele acelea, o pastila de magneziu zilnic nu te intoxica.

| Docmiau a răspuns:

Evită sauna, medicamentele zilnice (antiinflamatoare, anabolizante etc.), alcoolul. Analizele le-ai putea repeta anual. Poți consuma efervescente cu multivitamine. Totodată trebuie evitat stresul. Desi aparent neimportante, aceste lucruri cumulate pot duce la spasme.

| PrisonBreak112 a răspuns:

Nu e nimic. Poate ai ceva cu sistemul imunitar si asta e o problema. Spune-i medicului sa iti dea ceva pentru intarirea sistemului imunitar.Altfel ai un risc crescut de cancer

| Dezvi a răspuns (pentru PrisonBreak112):

Precizez ca mi-am facut si analizele de sange, urina etc etc si au iesit bine toate