| TaKuYa a întrebat:

Salut, sunt aici pentru ca doresc sa lamuresc o problema daca se poate. Ieri, cand ma jucam la calculator, pe un anumit joc venise vremea sa bat un asa-zis "boss" ca la orice alte jocuri. Totul a mers bine, iar cand eram pe punctul de al ucide am inceput sa simt acel extaziu, iar dupa ce l-am omorat simteam ca inima imi bate extrem de tare, iar la gat in partea stanga simteam cum o vena batea tot la fel de tare. Ce-i drept am avut palipitatii si se intampla sa mai am de regula la jocuri, dar ieri a fost prima oara cand mi s-a intamplat ca inima sa bata asa tare. Nu sunt dependent de calculator, intru destul de rar in timpul scolii, iar cu sanatatea stau foarte bine. Singurul lucru mai vag este ca am fost detectat vara trecut cu un simplu suflu sistolic la inima. Ii spun "simplu" fiindca ar fi fost ceva grav doar daca aveam o anumita malformatie din nastere, dar din fericire, acest lucru nu a fost posibil la mine. Ba chiar am facut si niste analize speciale pentru inima, iar totul a iesit perfect, cu exceptia faptului ca aveam lipsa de calciu, ceea ce s-a rezolvat fiindca am inceput sa deja calciu in plus. Totusi, nu-mi pot explica intamplarea de aseara, fiindca pur si simplu palpitatiile mi-au facut inima sa bata foarte tare. Nu sunt slab de inger si nici nu am temeri de monstrii sau alte lucruri violente legate de jocuri, sunt obisnuit cu multe, dar tot nu-mi pot explica fenomenul respectiv. Poate cineva va rog sa-mi spuna daca a mai intalnit o situatie de genul, cauza acestui lucru si un remediu? As aprecia enorm! Multumesc ca ati citit! ( Tin sa precizez ca am si 15 ani, deci chiar nu mai sunt inspaimantat de jocuri sau alte lucruri monstruase sau etc. )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Jijell a răspuns:

Doar iti batea inima tare, fara sa te doara? E de la adrenalina si e normal. Stai linistit si ia pauze mai dese de la jocuri.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Nu trebuie sa fi slab de inger sau bolnav pentru a avea o aritmie, palpitatii, etc.
Este simplu ce ai facut tu.
Oboseala psihica, stand prea mult si prea concentrat pe calculator.
Iar la acel capitol, organismul tau a eliberat o cantitate mare de adrenalina ce a provocat acele batai puternice.
Sfatul meu este sa mai raresti programul din fata calculatorului, consuma cat mai multe citrice si elimina cafeina.

Sanatate!

| TaKuYa explică (pentru DraudeS):

Poate ar trebui sa nu ma mai concentrez asa de mult si la jocuri, iar de cafeina nu am ce sa spun fiindca nu beau asa ceva, nici cafea, nici macar cola...

| DraudeS a răspuns (pentru TaKuYa):

Buna ziua!

Ar trebui sa nu te mai concentrezi atat pe tema calculatorului. Sa-l mai elimini din program.
E bine ca nu consumi cafeina. O sticla de coca- cola 0.5 la cateva zile este indicata.

Sanatate!

| GizazCraist a răspuns:

Pai acum depinde cat de greu ti-a fost sa bati acel boss.
Si mie mi se intampla asta can ma chinui zile in sir sa omor un boss la dificultatea cea mai mare