| Laur195 a întrebat:

Sunt sanse mari sa imi trebuiasca o operatie la piept, fiindca nu am oasele tocmai in regula, insa cred ca nu o voi face, imi e mult prea frica...Sigur imi va trebui anestezie totala pentru operatia asta, si mi-e frica ca dupa aceea nu mai ma voi trezi, sau alte chestii...Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Anestezie totală iti trebuie si pentru o banală operație de strabism. Anestezia vine in beneficiul tau ca te poti opera fără durere. Este doar un somn indus,nimic mai mult. Un somn doar ca nu vine din interior ci este indus de un anestezic. Cand se operează un om,se iau in calcul beneficiile cat si riscurile ori dacă este o operație riscanta,nu esti operat,poate doar in urgență, cand n ai de ales. Daca nu ti a zis un chirurg ca te operează, atunci nici macar nu vei fi anesteziat. Daca e cazul de operație, ti se vor da anxiolitice sau antihipertensive care combat frica, deci nu vei mai gândi si proceda la fel. Cel mai probabil vei accepta dacă e cu adevărat nevoie

6 răspunsuri:
| xionutz12 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica. Trebuie sa fii optimist, pot sa-ti ofer un exemplu concret: am 14 ani iar stra-bunica mea inca traieste, are varsta de 83 de ani. Acum 2 ani a dus-o la doctor sa o opereze, insa ea a auzit de la vecini ca la 'cataraca' poti sa nu mai vezi de fel dupa ce iti face operatia, insa nu stia ca acest lucru se intampla doar daca ai diabet sau ceva de genul. si atunci instant a vrut sa faca operatia. tu nu patesti nimic, rogi doctorii sa te culce, ma refer ca sa iti faca anestezie si dupa sa dormi pe toata perioada aia, nu mai stiu exact cum se numeste, imi sta pe limba. E indicat sa-ti faci operatia pentru ca se poate agrava situatia si nu mai poti face nimic. O sa te lege de pat, te pune sa te intinzi, te leaga de maini si de picioare cu niste sfori. Te leaga de pat astfel in cat daca te trezesti prea devreme sa nu faci rau pentru ca e operatie mare si dupa iei anestezie si aia e, dormi. *Nu stiu daca am zis acelasi lucru cand am zis anestezie si 'iti da ceva sa dormi pe parcurs'.* Sper ca te-am lamurit.

| Laur195 explică (pentru Donsavas):

Am partea de piept din stanga ceva mai mare decat cea din dreapta, si cred ca imi trebuie operatie ca e cu mult mai mare...nu am fost la doctor fiidnca mi-e teama

| Laur195 explică (pentru xionutz12):

Sper ca erai ironic, cu faza cu legatul...

| xionutz12 a răspuns (pentru Laur195):

Nu, chiar nu eram ironic. Sunt niste oameni in spital, nu mai stiu exact cum se numesc care te pregatesc inainte de operatie. Daca este operatie cu risc foarte mare, cum esti tu, iti baga ceva sa adormi un anumit interval, cam cat dureaza operatia, au ei dozele necesare, habar nu am cum functioneaza, cat si cum se baga, in fine, iti baga pe vena sau ceva de genu', te leaga de maini si de picioare de pat ca nu cumva sa te trezesti prea devreme si sa te misti, insa nu te speria, daca s-au intamplat cazuri din astea foarte rare, nu cred ca ai alte boli si nu te afecteaza cu nimic, nu trebuie sa te sperii, du-te la un doctor!

Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca ai cam lipsit la orele de anatomie (sau nici n-ati facut inca).
La nivelul pieptului, oase sunt doar coastele.
Uneori se pot rupe aceste coaste, in urma unor lovituri sau apasari puternice peste piept, DAR aceste rupturi se opereaza foarte rar, fiindca in majoritatea cazurilor se fixeaza doar cu bandaj sau ghips, pana la vindecare.
Deci, ai sanse MICI sa fii operat, daca pana acum nu ti-a spus doctorii.
Dar, daca totusi vei fi operat, atunci un medic specialist cu mare experienta se va ocupa doar cu anestezia, deci ai sanse minime sa patesti ceva.

Foarte putine sunt cazurile cand anestezia face probleme, doar in cazul bolnavilor gravi, cu varsta inaintata.
Un tanar supravietuieste o operatie atat de mica chiar si aproape fara anestezie...winking

| Donsavas a răspuns (pentru Laur195):

Iti e teama de o parere avizată? Nu te opreste nimeni acolo si nu te obliga cineva sa te operezi.
Partea stângă e normal sa fie mai mare adăposting inima.