| Catalin180900 a întrebat:

am 12 ani si 41 de kilograme si acum 3-4 luni am avut 151 de cm, si vreau sa fac muschi, dar fara sa imi afecteze cresterea in inaltime, ce exerciti m-ar ajuta ca sa fac muschi, nu foarte masivi, si sa nu imi afecteze cresterea, repet! Funda exercitiului care da rezultate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandro9050 a răspuns:

Sincer, cred ca este prea devreme sa faci exercitii pentru muschi de la varsta asta, iti recomand dar totusi, iti recomand vreo 25-30 de abdomene pe zi, si cate vreo 10-15 flotari, daca vrei bicepsi ia o greuate de 2-3 kilograme si fa cate vrei tu, nu cred ca asta iti afecteaza inaltimea.
PS: asta faceam si eu la 12 ani si nu m-a oprit din crescut

| Catalin180900 explică (pentru Alexandro9050):

Ce dieta imi recomanzi

| letni a răspuns (pentru Catalin180900):

Mancare care contine proteine de exemplu :piept de pui, orez, zer, cereale integrale etc

| Alexandro9050 a răspuns (pentru Catalin180900):

Nu ar trebui sa te abtii de la nimic, doar sa nu exagerezi cu prajelile, si ar trebui sa mananci multe fructe.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici,
http://www.220.ro/faze-tari/Exercitii-Pentru-Muschi/gXYti843KD/
Te pup!

| letni a răspuns:

La varsta asta iti recomand inotul iti modeleaza corpul si nu-ti afecteaza deloc cresterea ba chiar cred ca te ajuta.