| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si mi-a crescut un dinte foarte stramb. Cred ca este vorba de un canin din dreapta. Am fost la medicul stomatolog de la mine din oras ( locuiesc in Urziceni) si mi-a spus sa ma duc la Bucuresti. ( m-a trimis la Bucuresti pentru ca o depasea situatia). Ce va trebui sa imi faca medicul de acolo? Nu vreau aparat dentar, il urasc. Mai ales ca vine si ziua mea acum pe 14 si nu vreau sa ma vada colegii cu aparat dentar. Ofer funda + vot celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la Bucuresti la un control, medicul stie mai bine, nu trebuie sa te iei dupa gurile rele si rautaciosii, este in joc sanatatea ta si mai bine sa porti acum decat cand vei devein un baiat mare atunci e mai rau parea mea este sa te duci

8 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Eu zic sa mergi la alt medic stomatolog.
Odata ce te-a trimis la Bucuresti trebuie sa te indrume spre un medic, ce trebuie sa iti faca medicul, cat ar costa.

Sa te trimita la Bucuresti pentru un dinte stramb putea sa iti spuna si un necunoscut online si nu plateai nimic.

Dupa parerea mea ai nevoie de aparat dentar.Dar nu te ingrijora.Nu arata asa rau cum crezi tu.Si rezultatul merita totul! De obicei de la 12 ani poarta lumea aparat dentar si pe la 14 ani au dintii perfecti.

| Azµre a răspuns:

Da ce-are dragă aparatul dentar?

| CreEppY a răspuns:

Pai, daca e deja crescut si nu mai creste... nu stiu ce sanse mai ai, dar daca inca mai creste, e destul de bine, incearca sa il impingi cu degetul, pe mine m-a ajutat.

| Marzipany a răspuns:

! ATENTIE VESTI PROASTE! Ori e neoie de o simpla extractie, si o inlocuire a dintelui...ori o operatie...

| anonim_4396 explică (pentru Marzipany):

Operatie in niciun caz, nici extractie.

| Marzipany a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am avut asa, dar cu un dinte de lapte.L-a scos si am asteptat sa-mi creasca altul in loc.Dar stai linistit ca nu doare!

| anonim_4396 explică (pentru Marzipany):

Al meu e definitiv.

| Marzipany a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai dus la doctor?