| Axel22 a întrebat:

am 13 ani si am 169 cm inaltime si 73 kg, cei de aici mi-au spus ca sunt gras dar eu mi-am calculat greutatea in functie de constitutia mea robusta (solida) si mi-a iesit ca trebuie sa am 70.287 kg, pentru ca ei mi-au spus (multi au spus) ca sunt gras si trebuie sa am 62 kg dar mie mi s-a parut ca la 62kg voi fi un slabanog. >Link----- http://dieta.romedic.ro/formule-de-calcul-ale-greutatii- ideale uite de aici am luat o formula de calcul pentru constitutia mea robusta si inaltimea mea +varsta. Ce ziceti, e o formula buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Hace a răspuns:

Http://calorii.slabute.ro/calculator-greutate-ideala.html

Greutatea ideala ar fi undeva la 65. Cea normala este cuprinsa intre 53 si 72. Numai bine :)

| Axel22 explică:

Pardon, trebuie sa am 69 kg si cv, am calculat cu formula lui Creff.

Formula lui Creff: (inaltime (cm) - 100 +varsta /10 ) x0.9x1.1

| Biancabia12345 a răspuns:

Nu-i baga in seama.Multi te vorbesc de rau, dar dupa ce mori, au fost "cel mai bun om de pe Pamant!" asa ca...nu-i baga in seama, atatea kg. trebuie sa ai.Stai linistit!winking

| Axel22 explică (pentru Hace):

laughing) Deci sincer acuma imi vine sa rad la cat de multe probleme mi-am facut, toti au zis ca is gras dar eu am o greutate normala la 13 ani si 169 cm laughing Si eu ca prostu cand ziceaua ai '''greutate ideala'' eu in mintea mea credeam ca ideala inseamna obligatoriu sa o ai aia ca altfel esti ori gras ori slabanog happy.

P.S uite aici inaltimea greutatea mea si constitutia (si varsta) si zi-mi tu daca is normal sau gras.

Deci am 169 cm inaltime, 72-73 kg (intre ele) am 13 ani si am o constitutie robusta (deci solida ) Is eu prea gras?

| Hace a răspuns (pentru Axel22):

Esti numai bun laughing. Numai bine happy.

P.S.: Nu ii mai lua pe toti in seama!

| neutrino a răspuns:

Hai sa nu ne ascundem dupa cires si sa recunoastem cu totii ca esti grasut.

| Axel22 explică (pentru neutrino):

Mai trebuie sa dau vreo 3-4 kg jos si is bine deci nu-s grasut is normal, uita-te la linkul lu Hace sa vezi tongue