| Nicu20005 a întrebat:

Am 17 ani și mă confrunt cu acneea de când mă stiu' până la 15 ani a fost o acnee severa cu pustule mari și multe care îmi lăsau cicatrici. La 15 ani am inceput o cura cu doxiciclina și isotrexin, pe durata tratamentului nu mai mi.a apărut niciun cos dar la 2-3 zile de la întrerupere au apărut iar. După câteva luni am inceput a doua cura de doxi și skinoren de data asta. Intre timp m.am apucat de sală, am inceput sa mănâncă sănătos, am renunțat la sucuri și ceea ce am observat după încheierea curei e că a durat cam 1 săptămână, 2 până mi.au apărut iar coșuri.De atunci și până acum nu am mai avut pustule mari ( decât rar), dar în schimb acum îmi apar cate 3-4 mici pe zi care lasă în urma lor o roșeață mare care se vindeca greu ( in timp de aduna) și fata mea arată că o zona de război. Pe lângă asta mai am și "erupții" să zicem asa care durează în jur de o săptămână și starea fetei mele de înrăutățește în proporție de 50-60%.Mai pe scurt acneea mea nu mai era severa era moderată. Recent am fost la o noua doamna dermatologia care a zis că nu mai are rost să mă joc cu acneea cu astfel de tratamente și că dacă dura 4-5 luni până îmi apăreau iar coșuri după cura cu doxiciclina era ok și puteam continua cu doxi. Mi.a zis că nu mă vede bine și că îmi recomanda tratament cu Roaccutan.Și că în timpul tratamentului să îmi fac analizele la o luna
Cea mai mare frica a mea după ce am citit despre Roaccutan este sa nu mi se umple fata in prima faza așa cum spun unii.

Așa că întrebarea mea pentru voi: Ați întâlnit cazuri în care sa întâmplat o agravare substanțială a acneei la începutul tratamentului?
Și îi rog pe cei care au luat Roaccutan să își împărtășească experiență cu acest presupus medicament "ucigaș".
Mai va rog sa va împărtășiți părerea despre situația mea, merita sa fac tratamentul? Voi ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramina a răspuns:

Am avut 4 ani aproape 5 o acnee extrem de severa, mersesem la multi dermatologi, folosisem toate cremele si lotiunile posibile chiar si pastilele de care ai spus tu, toate fara efect. Apoi a inceput sa fie un tip de acnee mai moderata, nu mai aveam eruptii asa des si atat de urate ca inainte dar inca nu eram vindecata, atunci am ales sa iau Sotret si sa scap definitiv, nu am vrut sa iau atunci cand aveam acneea foarte severa pentru ca ar fi trebuit sa iau o doza mai mare si imi era cam teama.
Luam Sotret de la farmacie, se poate cumpara si fara reteta dar nu iti recomand sa iei de capul tau.

7 răspunsuri:
| ee a răspuns:

Acum incep sa aapara de la Q

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-a folosit o prietena. A fost asa stupid, nici nu avea probleme grave
In prima luna fata ei arata atat de rau, nici macar nu avea cosuri din alea inainte. A continuat, in a doua luna fata ei arata la fel de rau, abia in a treia luna au inceput să treaca.
Avea buzele uscate
Parul ei nu se mai ingrasa si arata ca o matura
Avea fata super uscata si i se descuama. A folosit ceva creme hidratante si strugurel de buze, il folosea foarte des, la câteva minute. Era enervanta.
Nu a avut probleme de sanatate dupa
A urmat tratamentul doar 3 luni
Si a durat putin, in momentul de fata are cosuri.

| Nicu20005 explică (pentru anonim_4396):

A luat de capul ei?

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns (pentru Nicu20005):

Nu, evident. Doar ca a urmat multe tratament, doctorul nu știa ce sa mai prescrie si a ajuns acolo.

| Ramina a răspuns:

Iti recomand Sotret, e aproximativ acelasi lucru cu Roaccutane doar ca difera numele comercial, contin aceeasi substanta : isotretinoina, doar ca Sotret ar fi mai putin agresiv decat Roaccutane. Eu am folosit aproape un an, luam cate 2 pe zi, la inceput am avut un fel de iritatie mi se inrosise pielea pe fata si parea putin umflata si ma manca ingrozitor, a trecut dupa o saptamana apoi au inceput sa se vada efectele destul de repede, pielea se usuca extrem de tare, mai ales buzele, si se mentine uscata pe toata durata tratamentului ( eu foloseam crede hidratante, masti, balsam de buze), practic asta si este rolul pastilelor, iti micsoreaza glandele sebacee atat de mult incat nu mai sunt capabile sa secrete sebum, deci cosurile nu mai pot aparea.
La mine nu au aparut din nou dupa ce am terminat tratamentul, cand te apuci trebuie sa iei minim 6 luni, iar doza se calculeaza de medic in functie de greutatea ta corporala ( eu luam 2 pe zi desi ar fi trebuit sa iau 3). Daca ai luat o doza prea mica sau le-ai luat pentru o perioada prea scurta, exista probabilitatea sa reapara la cateva luni dupa ce opresti tratamentul.
Eu personal nu am avut efecte adverse cum ar fi sa imi curga sange din nas, sa am vedere incetosata, dureri de cap, probleme cu ficatul sau altele de care am auzit ca ar fi frecvente, doar o uscare excesiva a buzelor/pielii.
Efectele adverse depind de doza pe care o iei, sunt persoane care iau si 6 pastile pe zi, atunci riscul sa prezinti simptome de genul cresc.

| Nicu20005 explică (pentru Ramina):

Ce fel de acnee aveai? Si sotretul îl luai compensat?

| Nicu20005 explică (pentru Ramina):

Îți mulțumesc pentru răspuns Ramina, situația mea seamănă foarte mult cu a ta. Nu voi lua de capul meu.