| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Am 18 ani si aseară am fost afara în tricou scurt și pantaloni scurți.M-a prins o ploaie, am alergat pana acasă și am făcut un dus și o frecție cu Carmol.Acum ma doare in spate la rinichiul stâng și cred ca și la drept.Mai urca și mai sus cred ca la plamani. Poate fi raceala sau altceva? Rinichii ma dor de 3 săptămâni, dar acum a început și mai sus la plămânul drept.Eu fumez de 3 ani. Poate fi cancer pulmonar sau? Nu tusesc nu scuip sange.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Uite omul ăsta îți dă la sfaturi aici, tu îl contrazici. Păi e frumos aşa? Uite câte sfaturi îți da. Sincer, eu aş tăia multe de pe listă. Ori faci radiografie la plămâni sau CT. Nu amândouă. Poate el nu ştie, dar tu ai făcut UL abdominal acum câteva zile şi acolo se văd şi rinichii şi fierea şi stomacul şi intestinele şi pancreasul şi aorta şi splina. Dacă aveai ceva, îți zicea.

Eşti un copil mic speriat de boli. Nu ai niciun cancer la plămâni. Fă alte activități de vârsta ta şi nu te mai preocupa atât de boli că nu ai.

32 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu te cred că ai făcut alt cont, Alexandru. Chiar nu e un comportament normal.

| iTsAlin a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Eu vreau doar sa știu ce poate fi și chiar voiam sa iti cer tie sfaturi.

| shyde a răspuns:

1. Lasa-te de fumat. Nu sta sa te mai gandesti in stele daca e cancer, tu fumand in continuare. Unii fac ciroza si dupa 3-4 ani de baut si nu excesiv. Nu stii tu si nici nimeni cat de repede autodistrugerea poate interveni, dar stii sigur ca fumatul si bautul duc la asa ceva.

2. Cu raceala nu avem treaba prea mare. E mai mult un semnal de alarma ca poate fi altceva (ca de exemplu infectie urinara, alergie renala de la pastile sau altele). Sumar si urocultura neaparat si periodic, anual sau mai des daca ai probleme, is doar 30-50 de lei.

3. Radiografie pulmonara, mie mi-a iesit "raceala" la ei ultima oara, destul de neplacut sa avanseze acolo dar unele avanseaza cu timpul. Iti faci si ecografie renala daca ai bani, daca nu o lasi asa de moment dupa probele urinare si radiografie pulmonara. E buna la fumatori oricum, ca nu se stie cum si cat de repede se distrug plamanii.

4. Pentru a merge mai departe, unii doctori recomanda CT/RMN la sectiunea respectiva, si sunt total de acord cu ei, in locul celor ce speculeaza aiurea. Asta cand te hotarasti sa mergi mai departe daca nu se aleviaza cu timpul, lasandu-te de fumat complet.

P.S. : Vecina mea moare curand la 55 de cancer renal care a metastazat intre timp, i-au scos unul deja si e pe citostatice, cu sanse foarte mici de reusita. Nu s-a cautat de la primele dureri (care au aparat cu ani si ani in urma, cam la fel cum le descrii tu) si nu s-a lasat de fumat sa se poata regenera. Nu a stat in mediu toxic, dar a fumat cate un pachet la saptamana de cand era tanara. Destul de putin fata de altii, asa-i? Gena se distruge, nu stim noi cum.

Nu inteleg ce e cu prostia asta "nu e la tine asa ceva". Si copiii fac cancer. Oricine poate, daca fumezi, o iei in freza grav. Te joci pe riscul tau. Si ei i s-a spus la fel de rude si oameni de pe strada, ca nu e asa ceva, ca nu e cazul sa te gandesti la asa ceva. Ba sa te gandesti, cancerul e rampant, rata este 1 din 2 conform NHS, deci a depasit deja 50% fiindca tot creste, sansa e mai mare de a il face decat de a nu il face. In Romania cancerul laringian de exemplu se face mai nou de la 30 de ani de la fumat si/sau baut. Nu te cauti si nu iei masuri, o iei in freza, nu ii pasa nimanui cine ce te sfatuieste aiurea-n tramvai sa stai tu linistit si sa faci ce vrei ca e ok. Nu e ok DELOC, e distrugere masiva. Tu citesti pe un articol de acum nu stiu cati ani ca se instaleaza mai tarziu, dar noile cercetari arata ca suntem in crestere, apar din ce in ce mai devreme.

https://www.gsdinternational.com/ro/conditii/cancer-laringian

https://www.news.ro/......0820690086

| iTsAlin a răspuns (pentru shyde):

Deci eu nu tusesc nu nimic.Nu scuip sange nu prezint niciun simptom despre cancer pulmonar.Doar o durere in spate la rinichiul stâng. Posibil pietre sau nisip.O sa fac pe 1 octombrie analize de sânge urocultura coprocultura sumar de urina si vitamina d.Ce părere ai? O sa iti dau și funda

| iTsAlin a răspuns (pentru shyde):

Fumez de 1 an de zile.Nu cred ca este ceva rău posibil doar o putina distrugere a plămânilor.De când m-am lăsat 1 luna de fumat nu mai ma intepa nici inima respiram și mai bine și tot

| iTsAlin a răspuns (pentru shyde):

Putem vorbi pe ceva sa te adaug la prieteni sau ceva?

| Violleta2022 a răspuns:

Doar IPOHONDRIA ta este.

Ti-am scris si pe celalat topic ca tot iti faci conturi noi, cu aceleasi povesti si simptome inventate!

| iTsAlin a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai și ce vrei sa mi spui tu? Ca dacă aveam dureri de insuportat eram de mult la medic sau ce?

| darrio2007 a răspuns (pentru iTsAlin):

N-ai nimic, nu te mai plânge de parcă te-ai fi născut ieri.
Sunteti prea sensibili ăstia din generatia actuală.

| darrio2007 a răspuns:

„Acum ma doare in spate la rinichiul stâng și cred ca și la drept".
Nici nu stii unde anume te doare.
Nu ai nimic, nu te mai văita doar de atât.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumesc pentru fundă. M-ai făcut să râd, sincer. Eu încerc doar să te conving că eşti sănătos. UL înseamnă ecografie, scuze, am scris în grabă.

| iTsAlin a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Ți am scris un mesaj în privat dacă poți răspunde mersi

| shyde a răspuns (pentru iTsAlin):

Pai sunt de parere ca faci bine, te-ai apucat de primii pasi. Lasa-te de fumat cu orice pret si de aici incolo va fi bine.

Cancerul e un risc la care suntem toti supusi. S-au dus vremurile cand nea Ilie fuma si traia pana la 92 de ani. Acel nea Ilie ne-a dat noua gene compromise, si acum noi tragem suferintele. Ca sa nu mai spun de mediu toxic, alimentatie toxica (toata e atinsa de otrava, de la A la Z, e jale ce se intampla in industrie) si obiceiuri si mai ingrozitoare care ni se baga pe gat de la varste fragede: vapuri colorate, alcool, tutun, dulciuri care dau dependenta, sedentarism si toate cele.

| iTsAlin a răspuns (pentru shyde):

Ai dreptate mersi mult

| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Eu unul nu l-as convinge ca e sanatos totusi. De unde stim noi treaba asta? Investigatiile ii vor spune. Nu prea mai cunosc niciun om sanatos in adevaratul sens al cuvantului, cam toti oamenii au cateva anomalii, multe din ele destul de urate.

Mi se pare cam ciudat ca toata lumea incearca sa nege posibilele probleme in favoarea calmarii psihologice. Nu prea ajuta cand ma duc la toti doctorii ca am inflamatie la gat si ba nu imi dau RMN, ba nu au endoscop, ba isi asuma ca nu e nimic ca sunt prea tanar, iar eu is strangulat de tot de hernia hiatala, ars de reflux si umflat de rinita. De ce sa asumam ca nu e nimic sau ca e cancer? Ce s-a intamplat cu variantele de mijloc? Eroziuni, stricaciuni, probleme care tocmai, trebuie luate in seama din timp sa ai cand sa le repari (cat decat) si sa nu le duci in mai rau.

| shyde a răspuns (pentru iTsAlin):

Desigur, poti sa imi scrii in privat oricand. Tine minte ca nu sunt specialist, oricine orice ti-ar zice, tot specialistu si aparatura sunt ce iti trebuie ca sa stii o treaba.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru shyde):

Vreau să îți dau gândurile mele despre făcutul de RMN să vedem ce nu e în regulă. Pentru că situația e mult mai complicată decât pare.

1. RMN-ul poate dezvălui probleme pe care nu le-ai simțit. Asta poate fi un lucru extraordinar de bun, dar dacă ai un nodul la plămân, ei fac biopsie pentru că trebuie când găseşti aşa ceva, dar la biopsie pacientul moare de hemoragie (pentru că pur şi simplu asta se întâmplă câteodată, este riscul de a face biopsii prin broncoscopie) şi se pare că tumora e benignă. Deci pacientul poate muri de la tratament sau diagnostic şi asta în sine e o prostie. Câteodată e nevoie să faci RMN sau PET-CT mai ales pacienților care au/au avut cancer. Atunci descoperi lucruri pe lângă şi pe care poți alege să le tratezi sau nu. Numai un medic poate lua decizia asta. Este o decizie grea.

2. Tot ce face un medic trebuie să aibă o consecință. Dacă fac analiza asta, o fac ca să aflu ceva, ca să te tratez în felul ăsta. Un RMN poate dezvălui de exemplu hernie de disc - care de cele mai multe ori nu se poate opera. Îi dă pacientului mai multe frustrări. Sau descoperi că pacientul are deviație de sept care nici măcar nu îl deranja. Ce faci? Operezi pe ceva doar că aşa zic imaginile?

3. RMN-ul este o imagine momentană. Îți arată cum este corpul aici şi acum. Iar dacă tu dezvolți cancer luna următoare o să te gândeşti lasă, că la RMN a ieşit bine. Şi soluția în final care e? Cât de des bagi un om în RMN? În fiecare an? În fiecare lună? În fiecare săptămână?

4. Pacientul e posibil să se identifice cu problemele de pe RMN şi să şi le însuşească exact ca o identitate: am nisip la rinichi, d-asta mă doare spatele. Nu că nu mă ridic de pe scaun opt ore la serviciu.

Concluzia e: RMN, endoscop, PET-CT, radiografia la plămâni sunt nişte ajutoare, nişte suporturi, nu sunt medicii. Tu vii la medic şi prezinți ce te doare, el decide ce fel de imagine foloseşte să îți dea diagnosticul, nu tu. Pentru că poate nu are sens pentru tine, dar are sens pentru el.

| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Eu cred ca ce te invata sistemul e gresit, se vede deja cum si tu, ca si medicii deja ajunsi in practica, evita sa dea CTuri si RMNuri, si o tin asa prosteste cu medicamente. Alea au si ele niste limite. Cand sunt in exces pentru ca nu se merge mai departe cu examinarile, dau probleme grave.

Eu am hernie hiatala, sunt pus de 10 ani pe omeprazol/esomeprazol si mai stiu eu ce alt inhibitor de acid. Cel putin la mine, in Craiova, "specialistii" sunt niste tembeli absoluti. Matusa mea a murit de cancer de esofag, isi bateau joc de ea, mai nimic serios, abia cand a ajuns la Bucuresti a fost ajutata cu adevarat, dar era prea tarziu. I-au scos esofagul, i-au pus tub, multe, degeaba mai iei omez atunci. Aici, in jegul asta imputit de oras, medicul urla la mine sa continui sa iau Nexium, desi eu ma vait de dureri renale in continuu. A zis ca nu ii pasa, nu e treaba lui. Omeprazolul da alergie renala, scrie peste tot prin cercetari, dar pentru multi "doctori" e greu sa intelegi lucru asta si sa duci pacientu mai departe cand refluxul nu se amelioreaza dupa juma de an, ca sa nu ii tii o viata asa. Nici nu opereaza de asa ceva aici, nici macar manometrie nu fac. Ba mai mult, ma intreaba pe mine ce analiza vreau sa fac. Ca si cum colcaim in saracie si totu se invarte in juru banilor, nu al demersului in sine.

Am facut gastrita eroziva, am facut esofagita de tip A, nu le pasa. Studiile arata ca exact omeprazolul creeaza astfel de eroziuni.

M-am lovit si de o rinita cronica, e posibil sa fie tot ca urmare a refluxului, sau clima, sau ambele si poate si altele. Am fost la 12 orelisti in Craiova si cativa in strainatate. Primii m-au batjocorit, ceva spray tembel si sa scape mai repede de mine. Altii urla prin cabinet la mine ca nu e ceva grav, dar noaptea ma sufocam si ajungeam des la urgenta cu corpul amortit si pierderi de cunostinta. Era asa de greu sa ma trimita la un **** de CT? Mi-a dat un doctor CT si s-au vazut o gramada de inflamatii care trebuie neaparat operate, doar 2-3 doctori din astia 12 au zis asta, ailalti au avut grija sa li se rupa. Nu e deloc o decizie grea, e un **** de tub sa stai in el, nu moare nimeni din asa ceva, lasa dracului aparatu sa decida, n-o lua asa la ghiceli. Am fost si la neuroloaga cu dureri de gat si umflaturi, si inca foarte mari si urate, cu pierdere de cunostinta. Si-a batut si neuroloaga joc de mine, dar eu insistant sa imi dea RMN, mi-a dat. S-au vazut si acolo alte afectiuni, tot pe sinusuri si respiratie, asa incat am o imagine completa, dupa insistente continue asupra unor INCOMPETENTI care stau la barfa si isi bat joc de meserie, incat stiu ca am de operat 4 segmente, nu 2 cum se specula de toti orelistii imbecili care s-au uitat la mine si mi-au dat dexametazona si aerius, arde-i-ar focu, si nici nu imi dadeau RMN cand ceream, ziceau ca is eu frustrat, iar abia asta a gasit 2 tumori (chiste) care trebuie scoase in rasa lor de un medic competent sa ma scap odata de probleme, ca nu vor da inapoi niciodata, asa mi-a spus un orelist mai serios.

"Tu vii la medic si prezinti ce te doare si medicul decide ce foloseste" e valabil intr-o lume ideala, nu in lumea noastra. In a noastra medicu se mai scarpina, mai barfeste, se mai uita, uneori nici nu se uita, te da afara din cabinet, mai bea la servici (cel putin orelistu nostru de varf e beat nonstop si la operatii, nu pot sa iti spun pe cati i-a operat gresit duhnind a bautura). Nu pot sa dau vina expres pe medici intr-o societate ignoranta, corupta, plina de stres si de probleme, unde toti jegosii beau si fumeaza de 100 de milioane pe an si merg la doctor de 10. Normal ca medicii mor de foame, de unde bani de aparatura serioasa. Poate daca faceau invers aveam si eu niste rezultate ca lumea din prima. Te duci la cabinetul din coltul blocului ca e un doctor bun acolo? Poti sa te pisi pe cartea lui/ei, daca n-are endofibroscop din ala cum au la Bucuresti, esti ca si cum te duci la farmacie si o iei la nimereala cu sprayurile.

Daca era logica atat de consistenta, incat sa decida medicul si tu sa nu faci bine de capul tau, atunci trebuie sa te gandesti de ce se contrazic medicii intre ei. De ce un urolog mi-a zis clar sa fac CT si RMN renal si altul mi-a dat un **** de alifie si niste amarat de Urisan care nu merge. Pentru ca nu are sens sa gandesti asa, sa o iei cu riscu ca poate afla ceva rau, da afli, si corectezi, nu te apuci sa minti ca nu e sau sa iti ascunzi adevarul. Cu cat am fost la doctori mai scumpi, cu atat erau mai reticenti din a spune "nu e nimic, stai linistit". Erau rezervati, aveau aparatura de inalta performanta si ziceau sa le luam asa in ordine, prin excludere. O tehnica impecabila, mi-a placut maxim.

De ce naiba facu vecina mea CT si RMN la Craiova care iesira curate si abia la Timisoara la PET-CT afla ca are cancer? De ce trebuie sa fug prin toata tara sa ajung undeva unde lumea e competenta si foloseste aparaturile cum trebuie? Uite de asta:

https://www.editie.ro/......-functiune

Ca ne doare in c*r de medicina si de aparaturi, ne intereseaza coruptia, ignoranta si sa ignoram problemele. Mi-au spus si sa nu ma gandesc la UroRMN ca e pentru chestii foarte grave. Serios? Si la ce ii foloseste vecinei mele ca isi facu aceste examinari avansate acum, cand deja urmeaza sa moara? Ii scoasera un rinichi si i-au spus ca nu crede ca va supravietui. De ce sa faci astea cand deja esti pe duca? Ce rost mai are sa le folosesti atunci? Foloseste-le naiba acum, nu sa pui tu pe statistici ca vede bine, ci ca sa aiba sens banii de ii mai cheltui pe el.

| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Conteaza enorm ca omu sa stie ca e hernie de disc si nu tumora renala. Uite vecina mea a aflat ca are tumora renala, pe cand altii au doar probleme de coloana. Cu coloana traiesti mult si prost, asa mi-a zis medicu, cu tumora te duci destul de repede. Manifestarile sunt extrem de similare, dureri ingrozitoare de spate. Dar trebuie sa afli care e in timp util, e absolut esential.

| shyde a răspuns (pentru iTsAlin):

Vezi ca ai ceva setari ca nu pot sa iti scriu mesaj

| iTsAlin a răspuns (pentru shyde):

Gata

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru shyde):

Eu înțeleg că eşti supărat şi pot să văd clar şi de ce eşti supărat.

Eu sunt în ultimul semestru la medicină în altă țară decât în România. Nu o să spun unde că nu e relevant şi nici nu vreau să îmi dau dox singur pe TPU. În orice caz, medicina nu e un ghici-mici. Se realizează după ultimele studii şi descoperiri. Fiecare imagine este potrivită pentru un anume organ, nu le alegi aşa după cum îți spune ție starea de spirit. De exemplu, la creier se poate face CT pentru a exclude henoragia cerebrală la un pacient cu apoplexie, dar de obicei cea mai bună metodă de diagnostic pentru creier şi măduva spinării este RMN-ul. Vezi tu, nu numai organul, dar şi situația dictează ce fel de imagine să foloseşti. Situația nu este aşa simplă.

Despre vecina ta, carcinomul renal este foarte agresiv, cei mai mulți pacienți îl descoperă când deja e metastazat. Să fii tu foarte norocos să îl descoperi înainte. PET-CT nu se face aşa pur şi simplu. Este foarte senzitiv, dar nespecific. Fiecare test are mai mulți parametrii după care este evaluat. Iar medicii le folosesc ca instrumente în a ajunge mai aproape de diagnostic.

Tu dacă vii cu nasul înfundat la medic trebuie să se ia anamneza, adică să ți se pună foarte multe întrebări, apoi să se realizeze examenul obiectiv, apoi medicul să aibă diagnosticul tentativ şi diagnosticele diferențiale şi numai după să te trimită la examenele paraclinice specifice pentru ce crede el că ai. Analize de sânge, endoscopie, RMN, orice. Sunt nişte paşi. Să faci RMN pentru orice e ca şi cum arunci o plasă imensă în ocean şi prinzi tot felul de lucruri, nu ce vrei tu să prinzi.

Medicul care a venit beat la serviciu este de neiertat. Eu nu îți zic să accepți orice, ci să îți deschizi mintea să vezi că lucrurile sunt mai complicate decât aparatura bună.

Despre problemele pe care le ai nu mă pot pronunța pentru că nu ştiu toată povestea. Dar îți pot spune că medicii pot să se contrazică, să nu fie de acord unul cu altul. Asta ar trebui să te bucure, situațiile nu sunt alb şi negru, situațiile sunt diferite şi fiecare are abordarea lui. De aici se învață şi se dezvoltă idei, nu din a vorbi în cor ca nişte papagali.

| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Multumesc de raspuns, suna foarte comprehensiv si chiar a tehnica smecherie de medicina, nu ce avem noi prin Craiova. Nu vreau sa arunc furia mea pe tine, doar cred ca e o mare prostie sa credem in medici 100% si nu in X-ulescu de pe net. Cum ai spus si tu, nu e alb si negru, fiecare sursa iti mai poate da un avantaj.

Nu e doar Romania, toata lumea e asa. Si prin alte tari am fost, chiar in vestul Europei, si am dat de incompetenta severa. Ce, parca Anglia nu e plina de betivi si Spania de corupti. Unde nu se finanteaza medicina in favoarea altor mizerii de consum, ne asteptam la rezultate proaste. Si acel om care si-o ia pe coaja poate fi oricare dintre noi.

Mie unul mi-a priit enorm ca am tras sa fac rost de un CT si un RMN. Pana sa le fac au comentat toti in cor ca sunt prea obsedat de boli. De cand le am, ai dreacu ei, au inceput sa zica sa merg cu dosaru neaparat mai departe sa vada domniile lor toata povestea. Hotarati-va dracului, ori nu trebuia sa fiu asa obsedat de boli, ori bine am facut ca sa nu ma operez de nu stiu cate ori, cand se puteau rezolva toate segmentele afectate deodata. Si mie mi se pare ca nu is prea multe segmente in corp sa fie atata de neclar, pur si simplu, te doare ceva in gat, sau la pelvis, sau la abdomen, cu dureri greu de explicat si care persista peste juma de an? Nu s-a vazut la ecograf sau la ce-o mai fi viabil pe zona aia? Nu vad de ce nu ai da un CT/RMN pe zona respectiva, ca de aia le avem. Mai tot timpul vede ceva, si acel ceva e foarte bine de tinut la dosar.

Eu nu zic ca e rau ca medicii se contrazic. Iti spun doar ca faptul ca se contrazic indica faptul ca nu avem o logica clara. Nu se mai poate vorbi de o metodologie specifica, prin care X iti spune sa nu faci de capul tau ca decide el iar Y iti spune sa faci si vezi doamne X are diploma si Y nu si cumva asta inseamna ca metodologia corecta era a lui. Nici pomeneala. Oameni buni, aveti aparaturi, puneti mana si folositi-le, suntem oameni moderni, altii tanjesc dupa ce avem noi si noi le tinem sa se puna prafu pe ele.

M-am saturat cum tot poporu vorbeste aiurea, "nu ai tu problema aia", "nu te gandi tu negativ", "daca doctoru cutare nu te-a trimis mai departe inseamna ca nu e problema". Avem nenumarate victime datorita gandirii asteia primitive, s-o tinem asa fixist pe o chestie, ca doar specialistu decide, ca nu e nimic grav niciodata, ne purtam de parca nu exista boli, nu exista medicina, nu exista aparaturi. Asa i s-a spus vecinei mele, ca nu e, sa nu gandeasca ea asa. Si nu s-a cautat de dureri pana cand au ajuns in stadiul asta. Eu i-am zis ca durerile care n-au o explicatie clara si persista peste juma de an pot fi cancer. Si uite cum se face ca fix asa a fost. Bou de frate-so stie doar sa spuna ca nu e nimic, un zgarcitu dracu care n-ar da bani pe nimic si mi-a negat si mie toate problemele. Mentalitatea asta minimalista se imprima mai departe in societate, si mergem cu ea pana la nivel inalt. Profesor universitar si doctor de gastroenterologie se comporta fix la fel de ignorant, si ai crede ca are destui ani in spate de stiinta sa nu fie asa. Iata cum societatea te compromite. Si trebuie sa tii cont de toate, sa te aperi cum poti, sa faci tot posibilu, sa te duci la 10-15 doctori (eu abia asa am reusit sa obtin un drum direct catre solutionarea rinitei mele cronice care imi poate cauza moartea mai tarziu de stop cardiac), sa cauti toate cercetarile posibile ca multi medici sunt in urma, indiferent cate diplome au ei, delea am si eu in specialitatea mea, se pune prafu pe ele. Sa urmezi cai multiple, sa cauti clinici moderne, sa cauti aparatura de top, sa treci prin procedee multiple, prin unghiurile multor specialisti sa ai o imagine completa.

De as fi facut asta mai demult, poate nu stateam 10 ani pe omez. Poate nu se ajungea la atata eroziune. Dar cat am fost mai tanar, banii nu erau, specialistii sunt incapabili, operatii nu se gasesc, e vai si amar. Eu ca eu ca mai pot repara cu ceaiuri cu uleiuri de plante, astea sunt sfinte la stomac, scrie peste tot, dar trebuie sa continui sa caut specialisti sa rezolvam problema ca sa opresc medicamentatia, si uite asa, fara cautari continue si fara sa trec prin tone si tone de pareri si de oameni, nu ajung sa rezolv.

Avem o rata extrem de mica de solutionare si asta trebuie sa ne puna la indoiala calitatea medicilor si medicinei actuale. Nu ma mira, trebuie finantati, dotati, dar in lumea noastra betivii cu ulcer duodenal cu nisa merg sa bea alcool pur sa cicatrizeze rana ca sa mai bea inca 10 ani. Daca nici atunci nu merg la medic, normal ca mie cu gastrita imi dau cu sutu-n c*r ca ce mare branza am eu, nu? Asa gandeste si vecinu cu ulcer, si al de peste drum, si frizeru cat si doctoru, care mi-a spus ca "nu e asa grav la mine", are pacienti mult mai rau. Culmea, ala era specialist de top in Bucuresti, daca si el gandeste asa, e clar ca trebuie sa plec in afara pentru niste solutionari. Cand ajungi la o clinica de 10000$ pe operatie, afli ca de fapt era grav, ca te distrugi treptat si ca oamenii intre care ai trait erau niste primitivi care fac la fel.

Asadar, acei medici care decid cu adevarat ce e de facut si in seama carora ar trebui sa lasam tot procesul asa cum ai spus tu, sunt foarte rari. Sunt la clinici de top unde mai nimeni nu ajunge. Noi astia ramasi pe dinafara, n-avem decat sa ne dam cu parerea si s-o luam pe ghicite. Ghiceala noastra e la fel de buna ca a doctorilor, uite chiar a mea a fost mai buna. Ce hal de doctori is aia de am ghicit eu ca e cancer mai bine ca ei, nu pot sa imi dau seama. Ba chiar mai rau, i-au dat ce dracu de CT si RMN ca le-a facut degeaba. Tocmai la PET-CT s-a vazut treaba, ceea ce eu nu stiam pana acum, ca ala e cel mai tare pe cancer.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru shyde):

Şi eu mulțumesc pentru răspuns.

Medicii nu sunt perfecți, sunt oameni şi ei ca tot restul. Să îți laşi încrederea pe un doctor şi judecata lui poate fi greu, mai ales când ai dureri, spaime sau amândouă.

În țara unde sunt şi unde am şi lucrat la diverse cabinete student fiind, lucrurile sunt mult mai uniforme. Toți doctorii au acces la jurnalul tău medical, nu trebuie să o iei de la capăt cu toată istoria. Tratamentul pentru hernia hiatală, de exemplu, este acelaşi nu contează la ce medic mergi în ce parte a țării. Algoritmul după care se dă un diagnostic este unul stabilit de studii multe şi meta analize, nu este după ureche. Nimeni nu vine cu părerologia lui. Chiar şi aşa, nu totul este doar alb sau doar negru. Medicii buni nu sunt numai la clinicile cele mai scumpe, asta ar fi o tragedie pentru omul de rând. Sănătatea oricărui om e importantă, nu numai a omului cu bani.

Asta cu durerea mai mult de 6 luni. Durerea în sine nu este un semnal de alarmă. Scăderea în greutate, disfagia, febra, transpirațiile nocturne. Durerile nocturne de stomac. Dacă vii cu tabloul ăsta îți spun că niciun medic nu o să evite să te trimită la RMN sau CT şi/sau să îți facă analizele complete.

Astea fiind spuse - există cancere foarte discrete care nu dau semne până nu e prea târziu. A fost doctorul rău că nu l-a prins? L-ar fi prins alt doctor? Nu ştiu.

Dar dacă vii cu o durere de spate nespecifică, eu îți fac examenul obiectiv şi este impecabil, analizele de sânge sunt impecabile şi tu ai doar o durere pur şi simplu nu pot să te trimit la RMN. Nu o să îmi accepte nimeni trimiterea. Aşa e aici unde sunt eu. Îți dă trimiterea înapoi.

Tu mereu poți să arăți cu degetul, să strigi cancer. Dar în capul meu nu strigă numai cancer, strigă dureri funcționale, dureri inflamatoare, boli autoimune, infecții, traume, tumori benigne şamd. Totul e o posibilitate când ai o durere şi eu îți promit că o să mă gândesc mereu la ce e mai rău prima dată şi o să îl exclud. Dar nu numai prin RMN se poate face asta. Sau CT. Sau orice altă imagine de diagnostic.

| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Pai si uite ca eu la RMN am aflat de chiste, sunt periculoase, si sunt pe etmoid. Cum am aflat de ele? Insistand pe neurolog sa mi dea, nici nu i-a pasat daca vin inapoi cu rezultatul, a zis ca da poti sa vii daca vrei cand il ai...

M-am dus cu problema de gat, cerand RMN la gat, la sfatul gastroenterologului, si mi-a dat RMN cranian si cervical care a gasit chestia asta si protuzii la gat si disc cu semnal degenerativ. Intre timp, durerea de gat s-a mai linistit putin, dar tot reapare, mai ales pe somn prost, nu stiu ce sa zic de ea, astept sa fiu vazut de un medic de top din Bucuresti ca cu astia mor cu zile. Disfagie si transpiratii nocturne am de cand ma stiu, am perioade cand se accentueaza. Dureri de stomac am non-stop, mai mult sau mai putin. Umflatura in gat am, si inca ma strange tare, in special pe dreapta. Durerile au fost ingrozitoare, mobilitate extrem de scazuta, pocnea in continuu si de abia inghiteam pana recent. Inca nu se manifesta prea bine. In urechea dreapta e veselie, numai zgomote toata ziua, de vreo cativa ani asa, apar si dispar. Am mai luat antibiotice pentru ele cand se faceau otite.

Se uita cu batjocura aia de betisor de inghetata in gura mea si zice ca nu vede nimic, si nu ma trimite mai departe. Toti fac asta si doctor de familie a zis ca ma ignora pentru ca nu vad nimic in gat sa ma trimita mai departe. Hal de diagnosticare. In greutate nu scad, desi eu stiu ca atunci cand scazi e cam tarziu, nu stiu pe nimeni personal care a supravietuit cand a scazut in greutate si s-a apucat de atunci sa se caute si a aflat ca era cancer, dar na, nu-s medic, o fi bine si atunci. Eu as zice ca trebuia de dinainte sa se afle, ca cum is eu asa, doar cu unele simptome.

Si da, is o gramada de boli si se vad si alea la CT/RMN. Alea imi trebuie mie, cum imi face unu mai vede cate ceva. Si acel ceva de cele mai multe ori e naspa, si lasat netratat duce la distrugere de organe. Singurul de nu mi-a gasit ceva aiurea a fost cel de lombara, surprinzator, din 5 segmente evaluate, 2 cu CT si 3 cu RMN, ala a fost cu minim de degenerare.

| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Plus ca poate eu vreau sa fac preventativ. Se foloseste in tarile civilizate, preventative MRI. E bine de stiut, e bine de vazut. Nu au radiatii ionizante, ce mare branza, mie mi se pare ca, la fel ca operatiile de hernie hiatala care sunt extrem de underrated pe tot globul, mai toti is pe omez ca au doctori zapaciti, asa si MRIs si multe alte practici. Eu zic lasa sa le avem si sa le folosim.

| iTsAlin a răspuns (pentru shyde):

Latră la alta masa mr shyde cacatule

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru iTsAlin):

Te rog nu vorbi urât cu oamenii, Alex!

| iTsAlin a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Mi am cerut scuze de la dânsul in privat

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru shyde):

Într-adevăr nu există niciun fel de risc aşa cum este la CT. Dacă tu îți doreşti să îți faci RMN la tot corpul mereu ai posibilitatea asta pentru că poți plăti la orice clinică să îl faci. Nu ai nevoie de un medic să îți dea trimitere.