| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Am 18 ani si aseară am fost afara în tricou scurt și pantaloni scurți.M-a prins o ploaie, am alergat pana acasă și am făcut un dus și o frecție cu Carmol.Acum ma doare in spate la rinichiul stâng și cred ca și la drept.Mai urca și mai sus cred ca la plamani. Poate fi raceala sau altceva? Rinichii ma dor de 3 săptămâni, dar acum a început și mai sus la plămânul drept.Eu fumez de 3 ani. Poate fi cancer pulmonar sau? Nu tusesc nu scuip sange.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Uite omul ăsta îți dă la sfaturi aici, tu îl contrazici. Păi e frumos aşa? Uite câte sfaturi îți da. Sincer, eu aş tăia multe de pe listă. Ori faci radiografie la plămâni sau CT. Nu amândouă. Poate el nu ştie, dar tu ai făcut UL abdominal acum câteva zile şi acolo se văd şi rinichii şi fierea şi stomacul şi intestinele şi pancreasul şi aorta şi splina. Dacă aveai ceva, îți zicea.

Eşti un copil mic speriat de boli. Nu ai niciun cancer la plămâni. Fă alte activități de vârsta ta şi nu te mai preocupa atât de boli că nu ai.

32 răspunsuri:
| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Ar fi substanta aceea de contrast care nu-i prea sanatoasa. Dar eu sincer mi-as face cam la 5-10 ani asa unul.

Ma bucur ca mi-ai zis de el, nu stiam ca exista. Doctora de familie zice sa evit, mai ales ca deja am facut cateva, ca totusi sunt invazive. Dar nu cine stie ce, n-as crede, e doar un amarat de magnet, cat poate sa ma afecteze.

Dar mai ales cu probleme ca ale mele, mi se pare esential sa fiu bagat in seama, ca sunt incetinit permanent de dureri si inflamatii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru iTsAlin):

De ce toti postezi spam pe forum?
Un om care-i bolnav merge la medic nu scrie zeci de postari inventand simptome simptome pe care nu le are.