| Tian44 a întrebat:

Am facut o radiografie la coloana si se pare ca am scolioza usoara.Imi poate spune cineva ce pot face sa se indrepte la loc? Adica daca stau drept si in pozitie corecta tot timpul se va face la loc? Si ma afecteaza cu ceva daca fac kickboxing?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fdhgcvnb a răspuns:

Grozav-atunci du-te unde te-a trimis,dacă ți-a recomandat vreo clinică anume. Eu am cifoză și după radiografie interpretată de un ortoped, mi s-a recomandat kinetoterapie, electroterapie, termoterapie, masaj și înot.Am mers o săptămână sau două la clinica respectivă,apoi am făcut exercițiile învățate în fiecare zi, acasă. La înot nu m-am înscris că n-am avut bani. Medicul mi-a spus că nu are rost să-mi dea corset, trebuie să-mi antrenez mușchii paravertebrali(cei care susțin coloana)căci altfel, stau dreaptă atâta timp cât port corsetul, iar când îl dau jos...La mine a funcționat,puteam s- stau dreaptă fără să mai am dureri,a fost o perioadă grozavă,apoi însă m-am lenevit și-am rărit exercițiile,apoi de-abia le-am mai făcut-așa că acum mă doare iar. E vina mea,mi s-a spus că trebuie să le fac mereu de-acum. Tu fă cum ți-a spus medicul și nu ai pentru ce să-ți faci griji-cât despre kickboxing,poate ar fi trebuit să-i spui sportul pe care-l faci exact,să fii specific, nu efort. Dacă nu faci mișcări ce-ți măresc durerea la kickboxing, poate e în regulă, poate nu, acum nu vei ști dacă nu ai întrebat. Întreabă cu ocazia viitoare.
Baftă!

5 răspunsuri:
| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Radiografia aia nu ai făcut-o la recomandarea cuiva? Adică după ce ai venit cu radiografia,s-a uitat pe ea, ți-a spus că ai o scolioză ușoară și te-a trimis acasă? Nu ți-a recomandat medicul respectiv nimic?
Trebuie să mergi la kinetoterapeut să faci gimnastică-te va învăța niște exerciții pe care trebuie apoi să le faci acasă-nu durează mai mult de un sfert de oră să le faci și nu sunt grele, trebuie numai să nu fii leneș(ca mine) sau să uiți. Nu știu dacă te afectează kickboxing-ul, asta ar fi trebuit să întrebi specialistul.
În concluzie, ar trebui probabil să mergi la kinetoterapeut să te învețe exercițiile pe care mai apoi le vei face acasă zilnic și ar fi recomandat să mergi la înot.
Baftă!

| DoraPelin a răspuns:

Scolioza este o boală evolutivă, caracterizată prin una sau mai multe curburi laterale ale coloanei vertebrale, vizibile în plan frontal, însoţită de rotaţia vertebrelor. În mod normal, privită din spate, coloana este perfect rectilinie.
Nu există scolioză fără rotaţie vertebrală. Scolioza trebuie diferenţiată de atitudinea scoliotică, care reprezintă o inclinare laterală a coloanei vertebrale, fără rotaţia vertebrelor, complet reductibilă în decubit dorsal. Cauzele scoliozei sunt genetice şi hormonale. Poziţia defectuoasă în bancă, la birou sau ghiozdanul greu nu au cu certitudine niciun rol în apariţia scoliozei.
În peste 80% din cazuri sunt afectate fetele. Boala apare la pubertate în 92-93% din cazuri (scolioze ideopatice), restul au alte cauze: congenitală, neurofribromatoză, distrofii musculare, maladia Marfan, paralizii cerebrale, etc. În scolioză, mai mult decât în orice boală ortopedică, există o standardizare, un protocol terapeutic ce nu dă loc la nici un fel de înterpretări. Acest protocol a fost propus de Stagnara şi este în funcţie de magnitudinea curburii scoliotice:
De la 0-30°: kinetoterapie (gimnastică medicală)
De la 30-50°: kinetoterapie şi tratament ortotic (corset)
Peste 50°: intervenţie chirurgicală
Kinetoterapia îşi are locul în toate etapele terapeutice ale unei scolioze. Trebuie încurajată orice formă de activitate fizică, inclusiv sportul de performanţă. Nu trebuie contraindicată Educaţia Fizică din programul şcolar. Nu există sporturi contraindicate bolnavilor de scolioză. Kinetoterapia şi înotul nu au nici o eficacitatea ca metode unice de tratament, la scoliozele care au depăşit 30-35°.
Parerea mea este ca nu este indicat sporturile de acest gen.
Funda?

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Si eu am scolioza lombara, la vremea tineretii dupa radiografi am fost trimis la gimnastica medicala, care ajuta muschii spatelui sa se consolideze...de obicei e o boala a celor inalti.De indreptat mi-e atunci mi-au zis ca se putea daca eram pus intr-un fel de corset...referitor la sportul de care ai amintit, consulta medicul ca la anumite miscari risti sa accentuezi scolioza.

| WhiteLife a răspuns:

Daca doar stai drept nu se va indrepta, sau se va indrepta foarte greu in cel mai fericit caz. Cel mai bine e sa te duci la medicul de familie sau la cel care ti-a facut radiografia sa iti dea trimitere sa faci exercitii speciale ca sa te indrepti. Poti face inot sau iti poti cumpara un corset sa il porti. Poti face si acasa exercitii, dar cel mai bine e sa te supravegheze cineva care se pricepe. Niste modele de exercitii ar fi

https://www.youtube.com/watch?v=jtBZSP8I6_o

| Tian44 explică (pentru fdhgcvnb):

Aveam dureri de coloana(la mijloc)si am mers la medicul de familie si s-a uitat la coloana.Mi-a spus ca pare putin deviata si sa fac radiografie.Am facut radiografie si rezultatul a fost scolioza usoara(pe radiografie cu greu se observa o mica deviere).Am mers din nou la medic si mi-a zis sa fac fizioterapie(nu sunt sigur ca asa a zis) si ar fi bine sa-mi pun corset.Am intrebat daca sportul ma afecteaza si a zis ca nu e bine sa ridic greutati si sa nu fac miscari care imi maresc durerea.