| bvkeny a întrebat:

Am mai pus odata intrebarea asta, si nu inteleg ce trebuie sa fac.
Am 13 ani. De cand sunt mic simt o senzatie cand ating varful penisului.Nu este durere, este o senzatie si simt direct sa iau mana.Ce fac sa nu ma mai doara? Trebuie sa stau cu capul penisului cat mai des scos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic. Ti-am explicat ca acea zona e foarte sensibila. E la fel ca daca incerci sa-ti bagi degetele pe gat: o sa vomiti, asta nu inseamna ca trebuie sa-ti bagi zilnic degetele pe gat pana nu mai vomiti.
De ce ai vrea sa-ti desensibilizezi capul penisului? Cu ce te incurca?

| bvkeny explică (pentru CuriousStuff):

Pai de exemplu, cand o sa fac sex, tot o sa ma doara? Ma deranjeaza mult chestia asta

| CuriousStuff a răspuns (pentru bvkeny):

Nu, pentru ca vaginul unei femei nu e impanzit cu nisip, pietris, ciment sau sarma ghimpata... E un organ la fel de sensibil ca si penisul si foarte bine lubrifiat. Atunci cand faci baie si iti speli capul penisului cu sapun mult cred ca observi ca fiind foarte bine lubrifiat acea senzatie nu mai e asa neplacuta, sensibilitatea aia nu o mai simti la fel ca atunci cand iti atingi penisul cu un deget uscat. La fel si cu vaginul. Cand o sa faci sex nu o sa te doara.

| bvkeny explică (pentru CuriousStuff):

Stai,explica-mi si mie, sincer, niciodata nu m-am spalat pe penis cu sapun, m-am spalat normal. Simt ceva daca ma spal cu sapun?

| CuriousStuff a răspuns (pentru bvkeny):

Pentru tine ce inseamna spalat normal? Nu cu apa si sapun/gel de dus?

| bvkeny explică (pentru CuriousStuff):

Pai sincer pana acum credeam ca patesc ceva daca ma spal pe penis cu sapun, credeam ca o sa ma usture si chestii d-astea

| CuriousStuff a răspuns (pentru bvkeny):

Ok, mare greseala, a parintilor tai in special ca nu te-au invatat.
Trebuie sa te speli cu apa si sapun sau gel de dus peste tot (in afara de ochi, gura, nas...). Nu o sa te usture, si penisului chiar trebui sa-i acorzi o atentie deosebita cand faci baie, pentru ca nu e tocmai zona care sta cea mai curata, asa ca trebuie spalat foarte bine cu apa si sapun sau gel de dus, nu o sa te usture deloc. Si cu ocazia asta o sa vezi si tu ca sensibilitatea aia de care ti-e frica tie nu mai exista cand penisul e ud si lubrifiat (cu sapun).

| bvkeny explică (pentru CuriousStuff):

Ok,multumesc. Dar cand o sa ma spal pe penis, trebuie sa dau cu buretele sau normal?

| CuriousStuff a răspuns (pentru bvkeny):

Cu ce vrei tu, eu zic ca buretele e cam abraziv/dur pentru acea zona, spala-te cu mana si mult gel de dus, apropo, probabil s-ar putea sa te usture daca te speli cu un sampon foarte mentolat sau stiu eu, dar de la simplul sapun sau gel de dus nu trebuie sa te usture. Acum la inceput probabil o sa fie o senzatie ciudata (oricum NU durere) insa o sa te obisnuiesti rapid.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie ca minim de doua ori pe zi (dimineata si seara) sa decalotezi complet, cu blandete si sa te speli bine de tot cu apa calda si sapun, clatindu-te abundent. Problema se va ameliora in cam 6 luni daca respecti acest lucru