| EuTuNoiVoiEiEle a întrebat:

Am o problema, cred ca sufar de apendicita si am de gand sa ma duc cu mama sa vad ce am, eu am 12 sunt un copil foarte tiimid,sunt inimos,adica plang uneori(sunt baiat) si as vrea sa stiu tot despre operatia aceasta
Adica:cum se procedeaza,vreau totate etapele,daca ma va dezbraca imi va rade parul de la penis(scuzaati dar intreb deoarece daca il raade creste mai mare si este destul de mare),familia mea locieste la tara si nu stiu cum pot lua legatura cu ei,am telefon dar nu stiu daca ma lasa sa sun (adica doctorii),vreau sa stiti ca nu sunt descurcaret,adica daca ma striga pentru analize eu nu stiu nimic,operatia va durea? in cat timp se termina refacerea,deoarece incepe scoala si eu nu cred ca sunt apt dupa operatie sa merg la scoala singur,va mai intreb pe viitor deoarece nu imi pot aduce aminte ce sa va intreb,sa numi dati siteuri ca m-am uitat pe toate,si sa-mi spuneti voi,inca ceva eu m-am inchis foarte mult in mine si nu pot discuta cu parintii despre aceste lucuri deoarece nu sunt in stare adica nu pot sa comunic cu ei,incep sa plang, sa nu radeti va rog frumos si fara raspunsi la misto, Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| FloriBla a răspuns:

Nu trebuie sa faci analize de sange, ci doar te controleaza, te maseaza si iti pune niste intrebari, gen: unde te doare?, ce fel de durere este?
Operatia de apendicita nu e asa grea. Probabil o sa te rada, orice zona de piele care se deschide cu bisturiul trebuie sa fie lipsita de par. Operatia in sine dureaza putin, 1-2 ore, recuperarea, 2 saptamani- 1 luna, insa nu ai voie sa faci efort cam 6 luni - 1 an dupa. O sa te simti naspa imediat dupa operatie, din cauza anesteziei si a faptului ca nu ai voie sa dormi si sa mananci, dar in cateva zile trece. Eu te sfatuiesc sa te duci la un control, pentru ca, neoperata, duce la complicatii grave.

| EuTuNoiVoiEiEle explică (pentru FloriBla):

Multumesc foarte mult! vreau sa mai primesc raspunsuri si daca nu sunt asa de folositoare atunci iti voi da funda

| FloriBla a răspuns (pentru EuTuNoiVoiEiEle):

Hei, daca te-am ajutat, nu-i nevoie de funda. Daca ai orice alte intrebari legate de subiect, intreaba. Am trecut prin astawinking

| EuTuNoiVoiEiEle explică (pentru FloriBla):

Cat persista durerea dupa operatie si cat doare cand se scot atele?

| EuTuNoiVoiEiEle explică (pentru FloriBla):

Am mai citit ca doare foarte tare, tot pe acest site si era o intrebare pusa mai de mult!

| FloriBla a răspuns (pentru EuTuNoiVoiEiEle):

Durerea dupa operatie? E mai mult ca un discomfort, nu durere. Cand iti scoate atele simti niste intepaturi, care trec cam dupa 10 minute. Cam ca la vaccin. De obicei ai 2 ate deci nu ai de ce sa iti faci grijihappy

| FloriBla a răspuns (pentru EuTuNoiVoiEiEle):

E putin aiurea. Unii s-ar putea sa iti spuna ca pe ei i-a durut si a fost naspa si chestii. Pe mine nu m-a durut, si a fost totul ok. Nu as vrea sa iti creez o imagine gresita.