| SASORIredbox a întrebat:

Salut TPU
Am o problema, relativ mare...o sa va explic putin din povestea me-a ca sa intelegeti ceva.
Am 19 ani, in urma cu 2 ani am inceput sa consum droguri, ierburi de proasta calitate din Romania si prelandez. La final de clasa 11 mi s-a facut rau, am facut un atac de panica in urma unui consum cu prietenii. Dupa 10-15 minute de,, iad,, pentru ca nu pot descrie o senzatie asa proasta mi-am revenit, am continuat petrecerea. A doua zi eram ca nou, ma simteam minunat im verificam bataile inimi nu erau asa de puternice ca inainte era ok. Apoi a venit seara si am inceput sa ma simt rau.
Si ca so mai scurtez timp de 1 luna de 2-3 ori pe zi ma simteam rau starea de rau incepea cu o durere groaznica la baza gatului, parea sa fie durere arteriala dar nu stiu nici in ziua de azi ce a fost.Am decis sa merg la doctorul de familie care mi-a spus ca am tensiunea mare si am trimis la un spital din bistrita, pentru ca acolo locuiesc. Acolo mi-au spus ca am hipertensiune cardiaca inexplicabila, pur si simplu nu stiau de ce, nu le-am spus ca am consumat droguri, dar mi-au dar medicamente, le-am loat vreo luna si tot rau ma simte-am, am mai mers la alt doctor si tot asa mi-a dat medicae dar dupa acelea ma simteam putin mai bine.Tot dupa vreo luna de la noua mea medicamentatie mi s-a facut rau, tata a chemat ambulanta unde s-a constatat ca am tensiunea ridicata la 200 ceea ce e foarte mult daca nu chiar imposibil pentru un adolescent de 18 ani. Am ajuns la urgenta m-au calmat si mi-au spus sa merg de urgenta la cluj ca acolo nu au ce sa imi faca tongue Zis si facut, printr-o ruda am ajuns la un doctor in cluj.Acolo mi s-au facut o tona de analize in timp ce am stat 2 saptamani internat. Primul diagnostic... feocromocitom, OMG. Eram la pamant cand mi-am dat seama ca m-am ales cu o boala grava in urma consumului de droguri.
Timpul a trecut si dupa vreo 2 luni de tratament cu Metroprolol 25 si Noliprel de 10 ma simteam mai bine, tensiunea constant 140-150 am aflat ca nu am feocromocitom.caci trebuiea sa fie celulele stranse intr-un fel anume, nu am inteles prea bine dar in fine. Diacnostic final: HIPER TENSIUNE ARTERIALA SECUNDARA. Acum dupa vreo 6 luni urmez acelasi tratament si am tensiune 130-140 mereu si imi sun in fiecare saptamana doctorul sa i spun ultimele valori tensionale sa vada daca nu e cazul si de alte teste si analise sa vada daca nu am si altceva.Problema mea este ca cand alerg putin sau fac putin efort obosesc, si ma doare capul si bla bla bla.Intrebarea me-a este ce pot sa fac ca sa nu mai obosesc in halul asta, sau macar cand o sa imi revin cat de cat. Nu de alta dar am doar 19 ani acum termin liceul si vreau sa muncesc ceva, si imi este imposibin in starea asta...cred, adica vreau sa spun majorite-a locurilor de munca implica efort si eu nu ma descurc, spun asta pentru ca am incercat daca dau de 2 ori cu o sapa in pamant sunt mort de obosit.Acum ca am scris-o sunt prea trist sa mai pot scrie ceva si cred ca deja am scris prea mult in fine aceasta este problema mea va rog ca imi raspundeti ce credeti ca ar trebui sa fac am 19 ani si nu cred ca pot munci...
P.S. nu am mai facut vreun sport sau miscare regulat in viata mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, ti-ai produs o problema foarte grava. pentru inceput, trebuie sa reiei toate investigatiile anuntand medicul ca ai luat droguri, fiindca ele sunt cauza problemelo tale si diagnosticul si tratamentul sunt incorecte in absenta unei anamneze corecte.
Este posibil sa nu mai poti avea o viata normala, sa fi nevoit sa iei o pensie de handicap, fiindca leziunile produse de droguri nu prea sunt reversibile si determian sechele definitive. Dar asta vei afla de-abia dupa o evaluare corecta, din partea unor medici care cunosc complet si corect tot trecutul tau privind consumul de droguri. NU vei putea primi cel mai bun tratament daca minti medicul si starea ta se va tot agrava.

| SASORIredbox explică (pentru Brigaela):

Medicul meu stie ca am consumat droguri si stie si cat, drept dovada de curand a loat permisuld e conducere...am nevoie de un raspuns strict legat de problema mea cu efortu. So you answer is wrong. Daca ai putea sa iti reformulezi raspunsul ar fi minunat, m-ar ajuta mult. Multumesc

| SASORIredbox explică:

Am so scriu si aici.Doctorul meu stie ca am consumat droguri si stie si cat, Ba chiar m-a asigu ca voi avea o viata normala drept dovada am loat permisul de conducere, vreau un raspuns strict pe ce am intrebat eu pe problema cu efortul, Cititi cu atentie pentru ca e posibil sa fi ratat niste aspecte privind ce stie dorcurul meu despre mine si ce parere are si bla bla...

| Ioscaa1 a răspuns:

Pai normal ca te doare capul, etc daca tu nu ai facut sport in viata ta+droguri si eu mai stiu ce, poate asta ti-a fost o lectie bine meritata, sa av dati seama cat sunt de periculoase, si eu am fumat de la 13 ani, pana la 18, am deja 5 luni de cand m-am lasat de fumat(m-am si apucat de sport). Si eu aveam tensiunea crescuta.Alearga in fiecare seara, nu trebuie sa te fortezi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru SASORIredbox):

Din pacate, daca tratamentul este cel corect (tu mentionai ca nu ai informat medicii de consumul de doguri, fara sa mai spui ca ulterior ai fost sincer), va trebui sa astepti si sa speri. Nu exista retete minune in cazul tau, e posibil sa nu poti face niciodata efort fizic fiindca esti un om grav bolnav si nu vei fi niciodata unul sanatos. Ar trebui sa te evalueze o comisie de expertiza a capacitatii de munca sa vada daca ai capacitate de munca sau, in urma consumului de droguri, te incadrezi in vreo clasa de handicap si ai nevoie de pensie de handicap.
De asemenea, daca coeficientul de inteligenta nu ti-a fost la fel de grav afectat, ar trebui sa iei in considerare continuarea studiilor in vederea dobandirii unei meserii care sa necesite mai putin efort fizic si care sa iti fie accesibila. E posibil cu tratament corect luat si abstinenta sa iti mai revii in timp (vorbim de 10-12-15 ani), dar e posibil ca problemele create de droguri sa fie ireversibile si ar fi intelept sa gasesti o cale sa ai un venit cu posibilitatile tale actuale de efort. Nu cere minuni, ai rabdare, munceste mult pentru recuperare, adapteaza-te la cea i reusit sa salvezi din tine.

| SASORIredbox explică (pentru Ioscaa1):

Daca alerg vreo 3-5 minute ma voi simti rau 2-3 zile sad Am patit-o. eu nu sunt ca tine.

| Mrn_Maryan_1995 a răspuns:

Fa mai multa miscare! la un moment organismul se va obisnui cu efortul.