| elgoog a întrebat:

am si eu o problema, ma mananca pielea tare si nu pot merge la doctor pentru ca stau in franta si momentan nu am doctor! Am mai avu asa ceva dar mi-a trecut..totul a inceput de cand a venit caldura anul asta si cand faceam baie.ce pot face sa scap ca imi vine sa ma omor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Cauta atunci ceva la farmacie, poate iti recomanda aia ceva, dar si mancarimea asta poate fi si pe sistem nervos

| Violleta2022 a răspuns:

Draga Alexutzu, te asigur eu ca si in Franta sunt medici si daca nu ai picioarele rupte, sunt convinsa ca poti sa mergi, doar ca nu vrei.
Mancarimile de piele pot avea o multitudine de cauze, de la o toxinfectie alimentara, la o boala inefctioasa, sau chair raie.
Mergi la medic, ca nu ai nici o scuza, mai ales daca vrei sa nu mai suferi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Unde a inceput mancarimea? In jurul buricului, intre degete? Poate fi raie, scabie, se ia din ape usor. Este un unguent cu sulf, ar trebui sa fie ieftin. Se fierb hainele care le-ai purtat. http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/scabia-raia_1368

| elgoog explică (pentru InVisible99):

Sistem nervos? Nu stiu... poate sa fie din cauza ca stau in franta... poate alt aer, poate ''alti tantari'' dar clar alta apa

| elgoog explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pe picioare si maini...dar cel mai mult pe picioare!

| elgoog explică (pentru Violleta2022):

Nu este o scuza, m-as duce instant nu se accepta fara un medic insa urmeaza in vara asta sa-mi fac unul pentru ca am mare, mare nevoie!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru elgoog):

Citeste. Oricum fara doctor nu stie nimeni sigur. Raia este un microb frecvent si care il pot lua si regii.

| Daria0123456789 a răspuns:

Exista si posibilitatea ca pielea ta sa fie prea uscata dupa baie. Incearca sa folosesti un sapun mai emolient.

| AndreiRobert22 a răspuns:

Depinde cum a evoluat prima data, daca cumva ai avut scabie trebuie sa stii ca netratata corespunzator, dupa in anumit timp reapare, in special vara, cele mai mari mancarimi o sa apara la transpiratie, dupa descrierea ta desi sunt cam putine detalii pare ca ai fost infectata cu acel acarian, daca nu poti dispune de in medic momentan, iti recomand sa folosesti benzonat de benzyl, aplici pe corp 2 seri inainte de a face dus si nu te speli 12 ore dupa aplicare, dupa acele 2 aplicari folosesti sulf 3 zile la rand care il aplici tot asa, seara. Bafta!

| InVisible99 a răspuns (pentru elgoog):

Da, adica esti stresat, nervos, habar n-am, dar poate fi si de la apa sau ce produse folosesti tu

| elgoog explică (pentru InVisible99):

Stresat mna de la jocuri.dar nu genul ala de stres...asa mai injur, dar totusi asta o fac de mult problema e de cand am venit in franta si am luat o pastila claritine (de alergii) si parca e mai ok. posibil sa fiu alergic la ceva, dar la ce?

| elgoog explică (pentru AndreiRobert22):

Dupa cum am raspuns si celuilalt baiat am luat un claritine (de alergii) si ma simt putin mai ok, am nevoie sa fac un test de alergii asta e clar nu?