| Tuca10 a întrebat:

Am si eu o problema, nu sunt multumit de felul in care arat (de greutate mai pe scurt).
Am 14 ani, 80 de kg si sunt foarte gras, burta imi atarna si sanii imi atarna (adica nu ca la fete, ca la barbatii mai grasi, cred ca stiti) toti baietii din clasa mea sunt slabi (50-60 kg) si rad de mine, ma intreaba cat port la sutien, ma rog, nu ma deranjeaza dar chiar as vrea sa slabesc.
Acum intrebarea mea este : daca transpir, slabesc?
Si am mai auzit ca cei de la judo (copii) inainte sa se bata fac pe kg (40 kg 50kg) si ca sa fie amandoi de aceleasi kg trebuie sa se imbrace foarte gros, cu geaca groasa ciorapi, grosi (exact ca iarna) cand e vara de 20 25 grade, fara sa bea apa o sa transpire foarte tare si o sa slabeasca. Este adevarat? Pot incerca si eu ca sa slabesc? Daca nu... dati-mi si mie o reteta de slabit buna... FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Nu, daca transpiri NU slabesti. Asa te-ai duce la sauna, ai dormii acolo o noapte si ai slabi 2-3 kg. Daaaar, transpiratia este un rezultat al procesului de slabire adica al efortului fizic pe care il depui, efort fizic ce te ajuta sa slabesti. Cu alte cuvinte daca vrei sa slabesti, trebuie sa faci miscare: Sa alergi, sa te plimbi pe picioare sau cu bicicleta, role, ce mai vrei tu, poti sa faci un sport precum inotul, sau sa te apuci de sala.
Si e foarte important ce mananci. Cel mai bine ai cauta un nutritionist, stie el mai bine decat noi toti la un loc ce trebuie sa mananci tu ca sa nu te mai ingrasi.

13 răspunsuri:
| Tuca10 explică:

Scuze, nu am scris corect... dar m-am grabit si n-am pus virgule.

| Tuca10 explică:

Scuze,nu am scris corect... m-am grabit sa scriu si n-am pus virgule.

| AnastasiaK a răspuns:

Daca transpiri, pierzi apa si electroliti, altfel spus: te deshidratezi. Este un fel de "slabire", adica se vede diferenta la cantar, dar nu pierzi niciun pic de grasime, iar imediat ce te rehidratezi revii la greutatea initiala. Tocmai de aceea se foloseste in sporturile de contact (nu doar in judo), pentru ca astfel se poate trece de proba cantarului fara sa se slabeasca in adevaratul sens al cuvantului.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

P.S: Nu te lasa intimidat de glumele colegilor tai. Cand o sa cresti si o sa ajungi la liceu/facultate, vei vedea ca nu vei mai fi judecat dupa aspectul fizic.

| aXy99 a răspuns (pentru Ineys):

E nu laughing

| Xeanle77 a răspuns (pentru Ineys):

Nu stiu cine te-a mintit dar in sauna chiar se slabeste. Uitatea luptatori de box/ufc cum stau in sauna cu foarte multe haine pe ei ca sa slabeasca kilograme inainte de cantar, daca nu ai cunostinte nu vorbi.

| Xeanle77 a răspuns (pentru Ineys):

In cea mai mare parte slabirea tine normal de exercitii si dieta.Eu am reusit cu o dieta sa slabesc de la 82kg la 76 in 2 saptamani, fara nici un exercitiu(am 18 ani si 1.77 inaltimea). Ideea e ca tu trebuie sa slabesti treptat ca tie ti se poate lasa pielea.Incearca sa slabesti pana la 75 si sa te menti la greutatea aia o saptamana, dupa sa slabesti la 70 si sa stai asa 3-4 saptamani si tot asa.Incearca dieta asta ca pe mine m-a ajutat enorm(am slabit intre 1, 5kg si 0, 8kg pe zi cu dieta asta), deci:
Dimineata 8-9:Ceai verde si doua oua fierte
Dupa amiza(inainte sa pleci la scoala 12-13:Ceai verde, un ou fiert si un mar.
Cand revi de la scoala imediat(depinde ce program ai):Ceai verde si un mar
Seara(9-10)pilaf de orez
Inainte sa te culci cu o ora/o ora jumate inca o cana de ceai verde.
Ca sa iti iasa dieta asta trebuie sa nu sari peste o masa, sa nu mananci altceva in afara de ce e in meniul care ti l-am zis si sa nu mananci la scoala.Incearca sa tii dieta cand esti in timpul scolii, iar in weekend sa mananci 3 mese normale.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Xeanle77):

Ca sa se deshidrateze stau luptatorii in sauna, nu ca sa slabeasca laughing Exact asta e si scopul lor, sa treaca de proba cantarului FARA sa slabeasca. Urmeaza-ti propriul sfat si "daca nu ai cunostinte nu vorbi"winking

| Xeanle77 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Tu te gandesti ce scrii? Deshidratat=slabit in contextul tau.Cum poti tu sa spui ca ei nu intra in sauna sa slabeasca cand ei fac exact lucrul asta.Cauta si tu pe net si gasesti ca ei intra in sauna cu o zi sau doua sa slabeasca foarte multe kg intr-o zi prin transpiratie(desi procesul uneori e foarte grav).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Xeanle77):

Si eu am facut asta inainte de proba cantarului... pot da jos 3 kg intr-o zi, dar e apa, NU grasime. a doua zi le pun la loc... DAR, a doua zi nu conteaza, ca deja am trecut de cantar si am fost inscris la categoria mea big grin

Dar nu slabesti "grasime", e doar deshidratare... si repet: poti pierde cam 3 kg intr-o zi, doar ca nu e grasime.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Xeanle77):

Nu trebuie sa caut pe net ca sa stiu ce face un luptator dat fiind faptul ca am facut un sport de contact la nivel de performanta multi ani si acum m-am apucat de altul, dar mersi de sfat. Nu ai observat inca faptul ca toata lumea te contrazice? laughing

| alex15ccc a răspuns:

Salut! Du-te la sala. Alearga pe banda, pe bicicleta sau trage de fiare + dieta = rezultat garantat.
Totul tine de motivatie si ambitie, poti sa-ti iei un prieten mai gras si sa slabiti amandoi. Mult succes!