| DanyN98 a întrebat:

As vrea sa raspunda doar cei care stiu despre ce o sa vorbesc eu aici.Deci am aparat dentar,de un an si cateva luni, dar nu conteaza asta, scopul a fost indreptarea dintilor.Astazi la control, dentista imi spune ca sunt pe drum maselele de minte si vor treui scoase.Toate 4.Deci dupa cate dureri am suportat, cand am auzit si chestia asta, simteam ca lesin.Asta e, voi trece eu cumva si prin asta, dar voiam doar sa stiu care vor fi urmarile.Adica tot,ce nu o sa am voie sa mananc,sa fac,cat timp va fi rana acolo si mai tot...Aa, si inca ceva, mi-a spus ca va treui sa faca inzicie in gingie ca sa gaseasca maselele inca neiesite si sa le scoata.Deci inca o parte minunata.Deci va rog,macar sa stiu ce o sa ma astepte, spuneti-mi daca stiti, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| D5e1n3i5s9a a răspuns:

La mine a fost asa. Eu port de 8 ani aparat dentar si la fel ca si la tine mi-au spus ca trebuie sa imi scot maselele de minte, tot toate 4. Deci.mi-a scos prima oara din partea dreapta (sus si jos) apoi, dupa ce m-am vindecat de tot, a inceput cu partea stanga tot sus si jos.
Deci. Operatia dureaza o ora si jumatate pentru ambele masele. Iti face anestezie locala, practic te injecteaza de mai multe ori cu un ser. Nu vreau sa te sperii, dar te pregatesc pentru ce urmeaza. Dupa ce te taie cu bisturiul ( nu simti absolut nimic) o sa incerce sa.iti traga maseaua de sub gingie cu un cleste si un fel de surubelnita ( scuze, chiar nu stiu cum se cheama acel instrument ). O sa simti ca ti se smulge creierul..in fine..nu e chiar foarte dureros, mai ales ca esti si anesteziat. Dupa ce a scos-o te va coase. Dupa incepe cu cealalta masea. Nu ai voie sa mananci primele 3 zile decat supa, piure...si cam atat. Dupa care mancare pasata..si usor usor si alte alimente. Nu este voie sa ajunga mancare sau lichide la operatie. Daca nu te coase cu fire rebsorbabile ( care se topesc) trebuie sa te duci peste aproximativ 2 saptamani sa ti le scoata. Am uitat, trebuie sa tii zi si noapte, timp de 3-4 zile compresa cu gheata. Nu mai spun ca o sa se umfle si o sa zici ca ai un cartof in gyra cam 2-3 saptamani acum depinde si de fiecare. La mine asa a fost.
In final. Acum sunt bine...nu mai am nimic, doar ca daca dau cu degetul la gingii simt taieturile (copcile). Inainte de tot balamucul asta iti va face un control ( doar se uita in gura) si te trimite la analize. In total analize + operatii m-a costat cam 20 de milioane (2.000 de lei).
Daca mai ai intrebari, sunt disponibila sa iti raspund. happy
P.S. Cati ani ai?batting eyelashes

11 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu, tot iti vei pierde maselele de minte. Obiceiul este ca nu se trateaza, se scot greu si ramane o gaura mare si foarte dureroasa. La ultima la mine a durat cam o luna pana cand s-a inchis cat de cat.
Ai voie sa mananci dupa cateva ore dar trebuie sa ai grija sa tii locul curat si sa clatesti cu o solutie salina. Eu puneam un tifon steril inainte de a manca si il aruncam dupa. Incizia o sa o coasa, nu adauga decat putin la probleme. Daca ti le scoate toate odata, iti va face probabil anestezie totala. Daca ti le scoate una cate una, vei avea de tras cateva luni, tot timpul va fi cate o problema in gura ta.

| DanyN98 explică (pentru D5e1n3i5s9a):

Mersi frumos de raspuns! Mda, nu ma astepta sa fie chiar asa "complicatii" laughing.Am 16 ani, ca sa-ti raspund la intrebare.Bun, acum am aflat ca e posibil sa-mi scoata decat 2 dintre ele, deoarece nu ar fi chiar asa grav...Dar tot mai am nistre intrebari laughing Umflatura te-a tinut 2 saptamani? Adica, am patit si eu faze d-astea, si cu tot cu cumprese m-a tinut maxim 5-6 zile.Asa,dupa operatii vei simti dureri? Adica noaptea, sau in general, si presupun ca n-ai voie sa dormi pe partea cu operatia.Si ma va deranja cand mananc, casc gura sau obiceiuri de genu'?

| DanyN98 explică (pentru SkyPilot):

Mersi frumos de raspuns! happy

| SkyPilot a răspuns (pentru DanyN98):

Pentru putin.
Pe mine nu m-a durut de loc, numai injectia a fost dureroasa, am simtit doar apasarea pe gingie dar a trebuit sa ma fortez sa tin contra. Cred ca si pe mine m-a taiat, nu am stat sa vad, dar a scos maseaua din bucati si am avut fire acolo care au cazut mai tarziu.

| D5e1n3i5s9a a răspuns:

La mine asa a fost. Adica, la a doua operatie dupa doua zile s-a desumflat putin, iar dupa iar s-a umflat mai tare.
Dupa operatie, dupa ce se duce efectul anesteziei o sa inceapa sa te doara, dar o sa iti dea antibiotic si ceva calmante. Durerile sunt destul dr majore, eu aveam momente cand plangeam (nu te baza doar pe faptul ca sunt fata. Chiar doare laughing ). Noaptea nu prea poti sa dormi ca trebuie sa ai grija sa nu stai pe partea cu operati, cum ai zis si tu. La mancat o sa te jeneze, ca nu ai voie sa atini deloc acolo. (Eu tineam capul intr-o parte ca sa nu se duca mancarea in cealalta parte laughing )
O sa te doara cand deschizi gura, dar incetul cu incetul te obisnuiesti. Si la spalatul pe dinti o sa fie nasol. Nu ai voie sa te apleci!
Nu e chiar asa complicat.
Ti-am raspuns cu mare placere. Daca mai ai intrebari, pot sa-ti raspund happy

| DanyN98 explică (pentru D5e1n3i5s9a):

Eh,sunt obisnuit cu durerile de genul laughing stiu cum e :-s mersi de raspunsuri,chiar m-a ajutat sa nu ma mai gandesc atat la ce va urma laughing Cel putin, stii la fel de bine ca mine prin ce trec cei cu aparat si raspunsuri mai bune decat de la cei aflati in aceeasi situatie nu cred ca pot primii laughing oricum, daca voi mai avea intrebari pe parcurs, sper ca nu te voi deranja intreandu-te happy daca iti e de folos cumva, iti pot lasa fb meu. Mai vorbim big grin

| D5e1n3i5s9a a răspuns:

Ma bucur mult ca te-am putut ajuta. :3. Poti sa-mi dai fb-ul tau, poate o sa mai ai nevoie de mine. laughing

| DanyN98 explică (pentru D5e1n3i5s9a):

Nu pot sa-ti las mesaj, esti membru senior laughing) ti-l las aici?smug

| D5e1n3i5s9a a răspuns:

De ce nu? smug laughing

| DanyN98 explică (pentru D5e1n3i5s9a):

Stii,ar prinde bine un mesaj, sa mai stiu si eu daca esti ok...laughing...