| DanyN98 a întrebat:

Salut tpu...ca sa intelegeti, o sa va spun cum a inceput totul.acum 5-6 luni mi-a fost plombata o masea la care aveam gangrena si era foarte cariata si sparta.desigur,inainte sa o plombeze vreo 2 luni m-a tinut numai in tratament si antibiotice si mi-a curatat si obturat canalele si tot ce a putut face dentistul ca sa salveze maseaua..la cateva zile dupa ce aplombato am facut abces, insa a trecut in 2-3 zile...acum,m-am trezit iar cu obrazul putin umflat si cu un abces, insa nu simt nici o durere.sunt insa la mare,si am baut mai mult rece, am stat mult in apa si mi-a fost frig uneori, si ma intreb daca asta ar avea vreo legatura.ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te doare pentru ca acum e unflata.Desigur,cauza este bauturile reci, statul in apa si acel frig care inseamna raceala. Ca si statul la umbra unde e curent de aer. Deoaree esti la amre si nu poti merge la medicul de familie acum, poti lua antibiotic(sper ca nu esti minor). augumentin 1 capsula la 12 ore. Asta pentru ca sigur este infectie odata ce e unflata.cand ajungi acasa, nu o mai chinui, imediat ce se deunfla mergi si scoate-o, nu o mai chinui cu plombari cuu altceva pentru ca lucreaza caria in continuare, vei suferi pana se... distruge de tot.Eu am una care ma chinuie de mult timp, acum cateva zile am crezut ca mor de durere, nu pot bea un suc mai rece pentru ca imediat ma ia durerea. la mine dentistul e departe, dar cred ca tu ai posibilitatea sa mergi sa o scoti, scapide multe sa stii.Ai posibilitatea sa o pui la loc daca vrei, masea legata de celelalte.

| DanyN98 explică (pentru anonim_4396):

Am 16 ani...si imi e frica sa o scot deoarece stiu cat o sa ma doara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DanyN98):

Stai m-a linistit ca nu suntem pe vremea bunicii.Acum iti da cu un spray in gura si amorteste. unii zic de o mica injectie care o simti ca o ciupitura de tantar dar fratelui meu, cand si-a scos maseaua, i-a dat cu un spray pe masea si i-a amortit.Nici nu asimtit cand i-a scos-o. spunea ca a inchis ochii sa nu vada si dupa ce medicul i-a scos maseaua, el tot statea cu gura cascata, credea ca nu i-a scos-o inca.Pana i-a zis medicul, inchide gura ca e gata. laughing Nu iti fie frica ca nu doare deloc, nu mai sunt vrenurile acelea cand durea pentru o extragere de masea.

| Mihaela1964 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la stomatologie, la urgente in Constanta, sa te vada un medic stomatolog, eventual sa-ti prescrie antibiotic dupa care sa mergi la medicul care ti-a tratat maseaua.

| DanyN98 explică (pentru anonim_4396):

Da,dar in timpul ttratamentului, in care mergeam de trei ori pe saptamana, si la cate mi-a facut si cat m-a durut cred ca stia si putea sa imi dea cu un anestezic ceva...dar nu a facut nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DanyN98):

E altceva cu o masea sau dinte care ai probleme permanent cu el si altceva cu amortitul penrru zece minute, l-a scos si ai scapt de toate. O masea cariata e predispusa la raceala si doare mai tot timpul.