| JustAod a întrebat:

Salut TPU, care ar fi niste mâncăruri bune pentru a slabi si pune masa musculara in afara de piept de pui, oua, orez si legume.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Aceste mancaruri care le-ai enumerat sunt obligatorii pentru a pune masa musculara!
Daca vrei sa slabesti trebuie sa maresti timpul antrenamentelor si sa scazi pauza intre exercitii! Mancarea e obligatorie altfel nu vei mai avea atata putere!

| aaanamariaaa a răspuns:

Pai feluri de mâncare sunt multe, depinde doar sa le gatesti cât mai sănătos. La cuptor sau pe grill. Poți face pește de care îți place cu garnituri de legume mix, păstăi, broccoli, cartofi dulci sau albi, cus-cus(ca e gustos și se face repede) supe cu legume sau cu carne, carne de curcan, porc/vită. Salate simple sau cu legume + Piept la grătar. Exemple sunt. Treaba este ca trebuie sa fii în deficit. Să mănânci, sănătos, și cantitativ la fel DAR să compensezi prin sport(cardio-mers, alergat, sau cu bicicleta) ori sa mănânci un pic mai puțin. Dar sa ai 3 mese pe zi. Dimineața un Ovăz cu fructe ceva, o omleta și un iaurtel grecesc sau ouă fierte și roșii, castraveți, pâine cu avocado etc prânz și cina, să ai mereu proteine și legume.

| user937483737banned a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Cu 3 mese pe zi nu asiguri un flux de aminoacizi continuu in muschi, minim 5-6 mese pe zi, in rest e bine cat de cat ce ai zis.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru user937483737banned):

Eu m-am referit pentru a slabi, nu pentru a pune masa musculara(bulking) ca atunci nu ma pot pronunta, de slăbit am slăbit deci pot da asa careva sfaturi la general(nu sfaturi medicale) ci generale, pune în practica de mine. Pt masa musculara poți întra în vorba de exemplu pe la sală cu diverși băieți sa ii întrebe ei ce fac, ce consuma ce suplimente ia. Eventual chiar sfaturile unui nutriționist ar fi ideale. Ca sa nu existe dubii.

| user937483737banned a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Poti slabi si cu 5-6 mese, cum poti pune si masa musculara pe deficit caloric, intr adevar nu la fel de multa ca si cum ai fi pe surplus.
3 mese e putin, e foarte putin.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai 15 ani, alimenteaza-te cat mai divers, ca tu ai nevoie sa cresti, nu sa pui muschi.
Pune "muschi" pe creier!