| JustAod a întrebat:

Salut TPU credeti ca esti ok ca un baiat de 15 ani sa ia creatina? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cine te oprește?

| JustAod explică (pentru gabicoo):

Insista părinții mei ca nu ar fi sanatos

| gabicoo a răspuns (pentru JustAod):

Păi nu este.

| user937483737banned a răspuns (pentru gabicoo):

Arata un studiu care sa ateste ca creatina nu ar fi sanatoasa, adu argumente valabile de ce nu ar fi?

| haileewatson a răspuns:

Creatina este un supliment alimentar si nu este indicat persoanelor sub 18 ani fiindca nu exista studii facute pe minori care sa arate care sunt efectele de lunga durata.
Insa daca chiar esti interesat, vorbeste cu doctorul de familie si el o sa iti explice care ar fi doza recomandata pentru varsta si nivelul tau de activitate fizica.

| squizzy802 a răspuns:

Eu am luat creatina timp de vreo 8 luni, si n-am avut nici pe dracu, din contra, pompare mai buna + repetari multe + muschi voluminosi, KG in plus alea alea. Baga fratele meu cu incredere, nu-i mai asculta pe astia care zic ca iti afecteaza sanatatea, ca nu ti afecteaza nici pe dracu. Ai numai beneficii bune. Nu exista efecte adverse daca administrezi doza cum trebuie. Spor la antrenamente!

| Iulia482 a răspuns:

Nu știu! Cred ca da

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru user937483737banned):

Intreaba un copil, desteptule!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Mai asteapta 3 ani pana se incheie dezvoltarea ta si apoi te poti umple de muschi.
Oricum la varsta asta preocuparea ta trebuie sa fie scoala si sa-ti iei BAC-ul.

| JustAod explică (pentru squizzy802):

Mulțumesc!

| JustAod explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Abia am trecut clasa a 9-a si am scapat de E.N, ultima mea preocupare ar fi bac-ul acum

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru JustAod):

Ca sa-ti raspund la intrebare, nu e ok sa iei stimulente si suplimente dupa ureche, indiferent de varsta.

| user937483737banned a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Vita are creatina, corpul uman are creatina, suplimentarea cu creatina nu face rau indiferent de varsta, punct.
la varsta lui cand eram inceput cu sala, consumam si eu si consum si in prezent si au trecut niste ani si am analizele perfecte.
pe subiectul asta stiu ce vorbesc, pentru ca am experimentat si vazut.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru user937483737banned):

Cu toate astea, nu esti exemplu de urmat.

| user937483737banned a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

De unde stii ma tu asta? ai stat tu la discutie cu mine fata in fata sa stii daca sunt exemplu sau nu? ))))

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru JustAod):

Ai in vedere ca ai 15 ani si esti inca in crestere?
Nu ti-e teama ca dupa ce te umpli de muschi, corpul tau nu va mai creste in inaltime?
Ai sa vii pe aici disperat ca ai ramas scund si nu ajungi la nasul fetelor!
Asculta-ti parintii!

| user937483737banned a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Stai tu cu mine la discutii si dupa trage concluzii, nu mai ma trage in sula ca te trag eu in **** direct.

| JustAod explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am 175-180 de cm deja deci presupun ca oricum nu o sa mai cresc mult prea mult tinand cont ca tata are 185, si nu vreau sa fiu "plin" de muschi, doar sa am o masa musculara decenta.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru JustAod):

Apuca-te de un sport. De ex inot, te va ajuta sa te dezvolti armonios.