| Cristi112 a întrebat:

DACRIOCISTITA este un defect anatomic grav? dau funda! cum se trateaza? in cat timp se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gosh0108 a răspuns:

Du-te la oftalmolog si rezolv-o. Este o treaba destul de serioasa... Fara operatia respectiva nu scapi de umflatura. Succes.

4 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Din cate stiu eu acesta boala apare ca o umflatura la ochi, si in functie de gradul de inflamare aceasta lasa sechele.Tratament - Tratamentul consta intr-o dacriocistitorinostomie, adica de o desfundare a canalului lacrimo-nazal. Aceasta se face de catre medicul oftalmolog. Aceasta interventie chirugicala, care poate fi realizata si de catre un chirurg plastician, restabileste legatura intre sacul lacrimal si deschizatura foselor nazale atunci cand canalul este infundat. In unele cazuri, aceasta operatie (care dureaza in jur de 30 de minute) se face sub anestezie locala cu ajutorul laserului. In caz de dacriocistita acuta este necesara incizia abcesului, urmat imediat de un drenaj chirurgical, acoperind toata portiunea cu antibiotice.

| Cristi112 explică (pentru gosh0108):

Aceasta problema este la un copil de o saptamana..Se poate face oare operatie acum? sau dupa catva timp?

| gosh0108 a răspuns (pentru Cristi112):

Da, se poate face, dar iti recomand sa mergi la un medic oftalmolog apt sa faca aceasta operatie si la bebelusi, sau chiar la un pediatru.

| gosh0108 a răspuns (pentru Cristi112):

Cu cat este mai mic, cu atata sunt mai mari riscurile la o operatie... Conteaza foarte mult anestezicul folosit.