| MuzicXqZ a întrebat:

De cateva zile ma doare maseaua si nu stiu ce sa fac s-a umflat in obraz si nu stiu cum sa fac sa se dezunfle happy fara sa merg la doctor ca mi-e frica de el crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu ai ce face, tot la dentist trebuie sa ajungi. Sfatul meu, du-te cat mai repede, ca se poate sa fie si mai rau daca amani.

| IooMar a răspuns:

In acest caz ai putea lua un antibiotic daca este umflata, dar cel mai indict este sa mergi la stomatologie, nu vreau sa te sperii, dar daca e umflata e probabil sa fie si inflamata si infectia poate urca la creier...ai grija!

| Reoyl37 a răspuns:

Iti sugerez sa iei augumentin, amoxicilina sau oxacilina. In nici un caz pe toate pentru ca sunt fff puternice. Incearca sa iti pui gheata sau sa iti clatesti gura cu ceai de musetel. Totusi daca dupa o saptamana nu se remediaza, ar fi bine sa mergi la stomatolog happy

| Fl0rYnLil a răspuns:

Mai bine te-ai duce la doctor stiu un biatat care i s-a umflat maseaua apoi ia scos-o si infectia tot umflata a ramas apoi la taiat k sai scoata infectia.

| ROB3RT89 a răspuns:

In ziua de azi nu simti nici cea mai mica durere la un dentist! Cred ca ar fi bine sa faci un control inainte sa apara complicti si sa ajungi la extrageri...Cred ca e vorba de un abces, dar mai bine mergi si faci un control, e spre binele tauhappy

| MuzicXqZ explică:

Ok mersi de informati o sa vad ce o sa fac happy

| daηă a răspuns:

Nu trebuie să-ţi fie frică de doctor.Decât să ajungi să ai dureri groaznice, mai bine du-te acum.Am făcut şi eu aşa cu o măsea şi la un momentdat m-am dus singură la doctor de durere. Oricum, nu prea doare pentru că te anesteziază. După ce vei ieşi de la doctor vei vedea că mai mare e frica. Sper să-ţi treacă repede happy

| JohnnyBi a răspuns:

Daca e umflata e clar => infectie. ca sa domolesti o infectie poti lua un dezinfectant oral cum e tantum verde. in 3 zile o sa iti mai scada umflatura, dar nu e de durata (adica il iei, te duci la dentist si rezolvi, nu il iei pe ideea ca scapi de dentist)

| frumuseteadefetitza a răspuns:

Stiu cati e dar trebuie sa te duci ca o sa se faca cat casa ta de mare du-te la dedtist ca sa nu patesti ceva si cel mai bine e sa nu-ti mai fie frica ce mai mai esti copil acum suntem adolescenti laughing ok? sa nu-ti mai fie frica PaPa:*

| Safire17 a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la dentist. Probabil ai o carie. Nu are de ce sa iti fie frica, nu te doare tare. Eu am avut 6 carii si mi le-a plombat in 3 zile pe toate. Sper ca te-am ajutat. Pana ajungi la stomatologie, ar fi bine sa iei o fiola de algocalmin, pentru a-ti calma durerea.

| Carabet_Darius_1976 a răspuns:

Si pe mine ma doare maseaua si e un pic umflata ce sa fac si eu

| Carabet_Darius_1976 a răspuns (pentru Safire17):

Mi-e frica

| ByankaPityka a răspuns:

Si eu am patit la fel si medicul mi-a prescris sa ma spal pe dint cu sensodine flouride sau cu sensodine repair and protect! si sa iau algocalmin sau para sinus(paracetamol) mie mi-a trecut

| ByankaPityka a răspuns:

Daca e masea de laptea nu-i ffffffffffffff grav dar daca-i definitiva nu vreau sa te sperii dar iti poate face medicul si o mica incizie