| Jochkyr a întrebat:

..De doua zile am palmele rosii si umflate,iar pe langa asta ma mai si mananca si ma si ustura foarte tare.De la ce poate fii ? Repet,numai palmele sunt asa. V-as ruga frumos daca stiti cum ma pot trata si de la ce le am asa,as fii foarte recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felix65 a răspuns:

Este sigur alergie.Am patit si eu la fel din cauza unui medicament, dar si din cauza detergentului pentru spalat vase.Trebuie sa vezi care este factorul declansator si sa-l eviti. Daca se repeta, va trebui sa mergi la un dermatolog. Multa sanatate.

11 răspunsuri:
| Crisstttina a răspuns:

Poate e o alergie happy mergi la un doctor

| raspunz a răspuns:

Poate fi o eczemă de contact la ceva ce ai atins/detergent/săpun.

| Felix65 a răspuns (pentru Felix65):

Multumesc mult pentru ca m-ai premiat! Te-as ruga sa ma tii la curent cu evolutia cazului tau, daca scapi sau nu de problema si daca ai descoperit ce anume ti-a declansat o asemenea neplacere.Am uitat sa-ti spun sa ungi palmele cu putina smantana sau unt.Sa te faci bine!

| Jochkyr explică (pentru Felix65):

Pai am fost la medicul de familie si mi-a zis ca nu a mai intalnit niciodata asa ceva...Ramane sa ma duc maine la dermatolog.Te voi tine la curent.Multumesc!

| Felix65 a răspuns (pentru Jochkyr):

Astept cu interes raspunsul tau.Doamne ajuta!

| Jochkyr explică (pentru Felix65):

Am fost la dermatolog. Erau 3 medici acolo si nimeni nu a stiut ce am.Mi-au zis ca trebuie sa ma internez.M-au fotografiat, le-am zis toate simptomele si degeaba.Pe biletul acela de internare la "Boala" a scris GOL.E clar, sunt un fel de specimen. Sper sa nu fie nimic grav si sa scap cat mai repede.

| Felix65 a răspuns (pentru Jochkyr):

Sper sa nu ai o boala autoimuna! Daca da, cere toate detaliile si fa cu strictete tratamentul. Astept si eu diagnosticul tau, nu uita sa-mi scrii care este!

| Jochkyr explică (pentru Felix65):

Te voi tine la curent cu toate detaliile.Iti promit!

| Felix65 a răspuns (pentru Jochkyr):

Multumesc !

| Jochkyr explică (pentru Felix65):

Am fost sa ma internez, si mi-au dat alt medic, nu cel care ma vazuse in ziua precedenta.Cand au vazut si ei mi-au zis ca trebuie sa ma internez,etc... Si am avut noroc ca a venit acel doctor care m-a vazut inainte.S-a uitat la maini si a zis ca nu imi trebuie internare ca imi va trece, el credea ca am cu totul altceva, am observat si eu ca starea mainilor se imbunatateste.Mi-a dat o crema si niste comprimate efeverscente pentru vitamina C. Acum ramane sa vad cat de repede imi trece.Iti multumesc ca te-a interesat problema mea.

| Felix65 a răspuns (pentru Jochkyr):

Te rog,cand mai mergi la doctor,intreaba care e cauza problemelor tale! Daca nu le cunosti,risti sa se repete. Daca ti-a dat Vitamina C, s-ar putea sa nu te fi alimentat corespunzator, in special cu fructe si legume care contin aceasta vitamina. Multumesc pentru mesaj si astept concluziile.Sa fii bine!