| Ionut_Racaru_1998 a întrebat:

Salut, TPU, Doamne ajuta.

Am o întrebare legată de soția mea și care pana Luni nu avem unde sa mergem la doctor, decât dacă se simte ceva mai grav la spital.

Uneori, la câteva zile, sa zic așa slăbește deodată pe momente scurte(10-20 de minute durează),
*nu mai are putere deloc in tot corpul,
*ameteala,
*stare de voma,
*tremurat,

Am mai fost odata la doctor pe tema asta, dar doamna doctor a menționat ca e vremea prea calda și are nevoie de lichide multe, dar astăzi a stat toată ziua cu mine, ce-i drept nu a avut o dieta foarte, foarte sănătoasă, dar a fost in regula, nu tu stres, nu tu oboseala.

Aveți idee despre ce ar putea fi, ați întâlnit vreodată așa ceva, deoarece pe internet nu as găsi nimic, numai ceva asemanator?

Mulțumesc frumos!
Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Ar putea fi myastenia gravis. Caută simptomele să vezi dacă se potrivesc cu cele ale soției tale?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

În orice caz EEG şi eventual RMN trebuie făcute. Şi analize de sânge.

Bula
| Bula a răspuns:

Poate are spasmofilie (lipsa mare de caliu, anemie).
Deseori se intalneste la femei tinere, mai ales la cele cu constitutie slaba (greutate sub 40-45kg).
O analiza generala de sange poate indica o asemeea stare.

| TimberWolf a răspuns:

Care doctori au zis ma, aia de salveaza vietile randunelelor? trebuie sa-i faci un set complet de analize si dupa mergi la doctor de familie sa te indrume.

| ioana748 a răspuns:

Pana ajunge la doctor, magneziu cu B6, Calciu, vitamina C, emetiral pentru stari de voma, hidratare, ceva mancare consistenta.
Poate o fi gravida?!

| Cipi1212 a răspuns:

Poate vei găsi un doctor competent.

| Ionut_Racaru_1998 explică (pentru Bula):

Mulțumesc frumos de implicare. Noi va merge la doctor sa ia analize și va rămâne de văzut, iar dacă se potrivește cu ce mi-ați spus dumneavoastra, măcar aproximativ, va voi dărui funda.
Bucurii?

| Ionut_Racaru_1998 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc frumos pentru implicarea dumneavoastra. Joi merge sa facă niște analize de sange și nu numai și va rămâne de văzut.

Posibil sa fie și sarcina, dar puțin probabil, deoarece perioada abia i-a trecut cu 2 saptamâni in urma.

Când vor veni analizele și dacă vor fi asemănătoare cu ceea ce ați spus dumneavoastra, va voi dărui funda.

Bucurii. happy

| ioana748 a răspuns (pentru Ionut_Racaru_1998):

Multumesc pentru mesaj.
Sa fie sanatoasa.
Bucurii si dumneavoastrăhappy