| anonim_4396 a întrebat:

În ultimul timp, cam în ultimii 2 ani dacă ar fi să estimez, am ajuns să mă simt foarte inconfortabil în jurul persoanelor pe care nu le cunosc. De exemplu, acum câteva zile m-a rugat iubita mea să meargă până la mama ei să-i lase niște bani și când am văzut că mai sunt ceva cunoștințe de-ale ei, m-am simțit foarte prost și m-am scuzat că mă duc să-mi cumpăr o apă. Dacă era doar mama ei nu era nicio problemă, dar când am văzut că mai sunt și alte persoane m-am panicat foarte tare. Nu știu de ce. După cum am scris mai sus, cam de 2 ani o tot pățesc. Am citit pe internet și presupun că e anxietate socială. Doar că n-am vizitat vreun specialist sau ceva. Și am cam început să mă frustrez. E nasol rău să nu-ți poți face prieteni sau să cunoști oameni noi pentru că te panichezi și-ți vine să fugi de parcă cineva te omoară. Din ce am mai citit, cică cu asta te naști, cu asta trăiești și cu asta mori. Oricine având-o doar că fiecare persoană tratând-o diferit. Poate la mine e mai accentuat pentru că atunci când eram mic eram mai rușinos...
Dau fundă dacă-mi oferă cineva sfaturi. Simt uneori că ea mă controlează pe mine, nu eu pe ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| relativsausigur a răspuns:

Practic, dupa literatura de specialitate, niciunul nu suntem in regula, pentru ca evident, nu suntem perfecti, problema apare cand nu ne mai putem tine in frau pornirile si nu se poate remedia problema din intensitate altfel.
Te poti simtii incomfortabila in preajma oamenilor din 3 cauze :
Fie esti iritata, pentru ca esti extenuata / obosita din cauza stilului de viata si al problemelor cumulate, astfel ai nevoie de relaxare, timp cu tine si liniste, si nu prea ai energie de investit in alti oameni si diverse conversatii.
Fie te simti incomoda pentru ca iti doresti sa fii placuta si acceptata, si nu simti ca poti comunica natural cu acei oameni, asta e oarecum normal daca esti o fire mai sensibila cu putina stima de sine dezvoltata, devine obositor sa fii atent/ a la replicile pe care le dai, la sarmul de care incerci sa dai dovada.
Fie ai patit traume cu oamenii, iar acum creierul tau in mod natural si normal ca sa te apere iti da instinctul de frica, de a te proteja, pentru ca in sinea ta realizezi ca orice om are potentialul de a fii jigodie, ceea ce asa e.

1 răspuns:
| relativsausigur a răspuns (pentru relativsausigur):

Am observat dupa ce ti-am recitit textul ca esti baiat, deci scuze pentru adresarea nepotrivita in privinta sexului :-)