| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu 3 zile am avut mancarimi mari la penis. M-am scarpinat destul de tare si am observat ca a doua zi capul penisului pe un sfert e rosu, arata ca o rana, am aplicat crema de galbene, am observat ca azi arata mai bine decat arata ieri dar tot sunt ingrijorat, ce credeti ca poate fi si cu ce m-as putea da?

Crema de galbenele e buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cel mai frecvent poate fi o candida. Unguent Betadina, citesti prospectul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Se da si fara reteta?, si am citit ca trebuie pansat, dar cum pansez in acea zona, ma dau si nu ma pansez, nu?

| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand o igiena stricta a zonei, candida mai rar la baieti (daca ai avut si contact sexual s-ar putea, dar altfel nu cred).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai stiu fara / cu reteta desi e mai bine sa mergi la medic la un consult, nu trebuie pansament. Igiena normala mai ales ca e vara inseamna spalat dim / seara, chiar si la fiecare pipi, chiloti zilnic. Candidoza la barbati se ia prin sex dar multi nu stiu - se face si de la imunitate scazuta, eventual dupa un tratament cu antibiotice etc. O patim mai multi, daca o lasi se extinde la baza cucului si te mananca. De aceea nu e rusine sa te duci la dr ca e mai sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Pai ce ar putea fi? Sunt virgin

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Igiena precara, zic eu, a aparut putina mancarime din cauza ca nu ai spalat prea bine acea zona si te-ai scarpinat asa tare incat ai iritat. Fa o igiena mai buna si daca nu se rezolva in cateva zile (ar trebui sa vezi cum acea "rana" se trage si e tot mai mica si mai putin neplacuta) atunci mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Deja se trage de la prima aplicare a unguentului precizat mai sus, e vina igienei, o sa fiu mai curat pe data viitoare, e putin rusinos, dar ce sa faci. laughing